Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Przysusze stanął pomnik Oskara Kolberga

Antoni SOKOŁOWSKI
Zespół "Przystalanki” z Przystałowic Małych zaśpiewał hymn ku czci Oskara Kolberga, jednego z największych muzykologów polskich.
Zespół "Przystalanki” z Przystałowic Małych zaśpiewał hymn ku czci Oskara Kolberga, jednego z największych muzykologów polskich. Archiwum
Jeden z największych krzewicieli kultury polskiej, kompozytor Oskar Kolberg, ma pomnik w swoim rodzinnym mieście

W tym roku Sejm Rzeczpospolitej ogłosił Rok Kolbergowski. Rodzinne miasto kompozytora - Przysucha złożyło hołd swemu rodakowi i w ostatnią niedzielę został odsłonięty pomnik.

ATRAKCJA TURYSTYCZNA

Nie było lepszej okazji, niż obchody 55 Dni Kolbergowskie, a te właśnie świętowano w Przysusze w niedzielę 8 czerwca. W całym mieście rozbrzmiewała muzyka ludowa, grały kapele. Głównym punktem obchodów było jednak odsłonięcie pomnika.

Sam pomnik najwybitniejszego przysuszanina stanął na centralnym placu miasta, noszącym jego imię. To zaledwie kilka kroków od domu, w którym Oskar Kolberg urodził się 200 lat wcześniej. Sam pomnik, to ławeczka z naturalnej wielkości Oskarem Kolbergiem. Rzeźba została wykonana z brązu.

- Jest to na pewno ładny pomnik i może każdemu się podobać. Mam nadzieję, że będzie on atrakcją turystyczną, bo z Oskarem można zrobić zdjęcie przysiadając na ławeczce - mówi Mirosław Pilipczuk, dyrektor Domu Kultury w Przysusze, inicjator budowy pomnika.

Pomnik powstał we współpracy Lokalnej Grupy Działania "Razem dla Radomki", a projekt częściowo został sfinansowany z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, czyli z funduszy Unii Europejskiej. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Marek Szczepanik. Rzeźbiarz ma już na koncie wiele innych pomników, takich jak Legionisty i Żołnierzy Wyklętych w Radomiu, a także Żołnierzy Podziemia w Zakopanem, Końskich, Augustowie.

WAŻNE PIEŚNI

Niedzielną uroczystość odsłonięcia pomnika poprowadził Tadeusz Tomasik, burmistrz Przysuchy. Przypomniał zebranym, jak ważną rolę w kulturze polskiej pełnił Oskar Kolberg. W uroczystościach uczestniczyli między innymi Zenon Butkiewicz, dyrektor departamentu Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego, ksiądz proboszcz Stanisław Tarczyński.

Po odsłonięciu pomnika zespół "Przystalanki" z Przystałowic Małych zaśpiewał hymn ku czci Kolberga.
Przypomnijmy, że Oskar Kolberg urodził się 22 lutego 1814 w Przysusze, a zmarł 3 czerwca 1890 w Krakowie. Był etnografem, folklorystą i kompozytorem. Jako pierwszy w polskiej etnografii zebrał i usystematyzował według regionów rodzimą kulturę ludową w monumentalnym dziele zatytułowanym "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce". W latach 1857-1890 wydał 33 tomy Ludu...". Obok placu z imieniem Kolberga, tablicy poświęconej kompozytorowi, jest także muzeum w Przysusze, którego patronem jest kompozytor. W tym roku w całej Polsce, w dwusetną rocznicę urodzin, obchodzimy Rok Kolbergowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie