Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Gielniów: uroczystosci patriotyczne w Stefanowie

/sok/
Każdego roku na polanie w Stefanowie odbywają się uroczystości patriotyczne. Przed mszą wystąpi chór z gimnazjum w Gielniowie.
Każdego roku na polanie w Stefanowie odbywają się uroczystości patriotyczne. Przed mszą wystąpi chór z gimnazjum w Gielniowie. Antoni Sokołowski
W niedzielę 21 września odbędą się obchody rocznicy bitwy Armii Krajowej w czasie II wojny światowej pod Stefanowem koło Gielniowa i 62 rocznicy pacyfikacji tej wsi.

Na uroczystości w Stefanowie zaprasza wójt gminy Gielniów. Na pewno na obchody przyjadą działacze samorządowi, kombatanci, strażacy, mieszkańcy gminy Gielniów, zaproszeni goście, byli mieszkańcy Stefanowa.

SPALONE TRZY WSIE

Uroczystości 21 września rozpoczną się o godzinie 11.20 od zbiórki pocztów sztandarowych, kompanii honorowych, organizatorów i orkiestry. Następnie wszyscy przejdą na polanę, gdzie odbędą się dalsze uroczystości. Na godzinę 12.00 zaplanowano mszę świętą przy ołtarzu polowym w Stefanowie. Po mszy będą przemówienia gości, spotkanie uczestników uroczystości, odznaczenia, następnie apel poległych i salwa honorowa. Około godziny 13. 20 - wystąpienie władz, a potem koncert i poczęstunek.

Stefanów jest tylko symbolem walki o niepodległość. Kombatanci przypominają, że w odwecie za opór AK-owców w czasie II wojny światowej hitlerowcy spalili trzy wsie w rejonie Gielniowa: Gałki, Stefanów i Budy.

Samo zaś wydarzenie miało miejsce 26 września 1944 roku, kiedy pod Stefanowem doszło do zwycięskiej bitwy 25 pułku piechoty Armii Krajowej z wojskami niemieckimi. W odwecie Niemcy spalili wieś za poniesioną klęskę. Ludność Stefanowa zdążyła jednak uciec do pobliskich lasów.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z PRZYSUSKIEGO

WYSIEDLONA LUDNOŚĆ

Po wojnie Stefanów odbudowano, ale władze komunistyczne w 1952 roku przesiedliły mieszkańców Stefanowa na drugi koniec Polski, a ich domostwa zrównała z ziemią pod pretekstem budowy poligonu. Prawdziwym powodem wysiedlenia były głębokie tradycje AK-owskie wśród mieszkańców, niewygodne komunistom. Poligon ostatecznie nigdy nie powstał, a wieś przestała istnieć.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń, każdego roku odprawiana jest uroczysta msza gromadząca po kilkaset osób. Przesiedleni mieszkańcy Stefanowa i ich dzieci przyjeżdżają z całej Polski. Przychodzą też mieszkańcy sąsiednich wiosek, świadkowie wysiedlenia wioski. Oddają hołd bohaterom ze Stefanowa. Dziś po wsi nie ma już śladu, jest tylko niewielka tablica przypominająca o istnieniu miejscowości. Na dawnych drogach wiejskich porasta dziś las.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie