Anima Urbis 2017 śladem radomskich sądów. Nocne zwiedzanie...

  Anima Urbis 2017 śladem radomskich sądów. Nocne zwiedzanie miasta przyciągnęło wielu radomian

  Barbara Koś, Tadeusz Klocek

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Anima Urbis 2017 w Radomiu.
  1/81
  przejdź do galerii

  Anima Urbis 2017 w Radomiu.
  ©Tadeusz Klocek

  Nocna wędrówka po mieście Anima Urbis 2017 w nocy z soboty na niedzielę śladem radomskich sądów była udana i atrakcyjna. Było chłodno, ale atmosfera stawała się coraz bardziej gorąca.  Już po raz siódmy Resursa Obywatelska zaprosiła do poszukiwania magicznych, ciekawych i inspirujących miejsc związanych z historią Radomia. W tym roku celem wędrówki stało się przybliżenie historii radomskiego sądownictwa i klimatu tamtych lat.


  Impreza rozpoczęła się o godzinie 20 w gmachu Sądu Okręgowego przy ulicy Piłsudskiego 10. Ale radomianie gromadzili się przed Sądem jeszcze przed tą godziną. Na warcie stali Policjanci Państwowi z grupy rekonstrukcyjnej Pawła Łuka Murawskiego.

  W gmachu sądu powitali przybyłych rzeczniczka Sądu, sędzia Joanna Kaczmarek – Kęsik po czym oddała głos prezesowi Sądu Okręgowego, Stanisławowi Jaźwińskiemu.

  - Wchodząc do sądu zastanawiałem się, co to dziś będzie za sprawa, o której nie wiem…Bo aż tyle publiczności…A to Anima Urbis! – stwierdził prezes i wraz z sędzią Joanna Kaczmarek - Kęsik i Renatą Metzger, dyrektorem Resursy Obywatelskiej, zaprosili zebranych do środka.

  Najpierw był „Sąd od kuchni”. Joanna Kaczmarek Kęsik przypomniała krótko historię budynku sądowego zbudowanego w 1894 roku przez Włodzimierza Kulczyckiego, właściciela sąsiedniej willi, usytuowanej przy ulicy Piłsudskiego 12 (budynek ten zajmuje obecnie Miejska Biblioteka Publiczna). W 1896 roku obiekt zakupił Sąd Okręgowy, który zajmował gmach do 1918 roku. W latach 1918 – 1939 budynek był własnością Radomskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. W okresie II wojny światowej w gmachu ulokowano polską prokuraturę apelacyjną. Od 1945 budynek pozostaje siedzibą Sądu Okręgowego. Przedstawiła także strukturę sądu. Potem pokazała zebranym pomieszczenia sądowe, do których zazwyczaj się nie zagląda, na przykład do pokoju aresztantów.

  Następnie wszyscy zebrali się w największej sali rozpraw na I piętrze. Tutaj wyświetlono najpierw prezentację multimedialną „Z dziejów radomskiego wymiaru sprawiedliwości” przygotowana przez Pawła Putona a potem po tytułem „Epilog krwawego dramatu” – odbyła się rekonstrukcja procesu z międzywojennego Radomia opisanego w „Słowie” z 1925 roku. W role sędziego, prokuratora i obrońcy wcieli się aktorzy Teatru Resursa, a biednym oskarżonym było Dariusz Wróbel. I chociaż z wyrokiem sądu się nie dyskutuje, skazanie Wojciecha Skowrona aż na 2 lata więzienia wzbudziło litość wśród obecnych.

  Spod sądu grupa Animy wyruszyła pod Pałac Ślubów przy ulicy Moniuszki w którym w 1945 roku mieściła się siedziba i wiezienie NKWD. O historii tego gmachu w okresie powojennym opowiedział Przemysław Bednarczyk, a potem odbyło się widowisko „Radom 1945. Rozbrajamy NKWD!” - rekonstrukcja historyczna, w reżyserii Przemysława Bednarczyka ukazująca moment odbicia więźniów przez żołnierzy Armii Krajowej.

  Kolejnym punktem wycieczki był dziedziniec Prokuratury Okręgowej przy Malczewskiego 7.Tu przypomniano historię tego budynku, w którym mieściła się kiedyś loża masońska. Potem na dziedzińcu prokuratury zrobiło się muzycznie i wesoło. Był program artystyczny "Jutrzenka wschodząca na Wschodzie" i prezentacja multimedialna o radomskiej loży masońskiej, były "Szemrane ballady" - koncert grupy wokalnej "Resursa", "Więzienny hip-hop" - występ formacji tanecznej "Ogarnij" oraz - "Z milicyjnych raportów" - program kabaretowy Teatru Poszukiwań.

  Około godziny 22,30 spod prokuratury grupa udała się na dziedziniec Resursy Obywatelskiej. Tu czekały na wędrujących same atrakcje: spektakl Teatru Resursa "Proces", na podstawie słynnego utworu Franza Kafki, koncert formacji rockowych z Resursy: „Kadm,” „Betun”, „The Sunset,” „Yate” i „Paragraf Band” zatytułowany "Czarny chleb i czarna kawa", wystawa i pokaz sprawności dawnej policji w Radomiu "Na władzę nie poradzę" pod dowództwem Pawła Łuk - Murawskiego, a także konkurs z nagrodami "Co ty wiesz o Resursie?". Na dziedzińcu Resursy można było posilić się i wypić herbatę.

  Blisko północy uczestnicy przeszli spod Resursy na dziedziniec nowego Sądu Rejonowego i Okręgowego przy Warszawskiej 1.
  A tam działy się kolejne cuda: koncert grupy wokalnej "Resursa", "Wysoki sądzie, wszystko powiem szczerze..." występ formacji tanecznej "Ogarnij" w "Więziennym hip-hopie II", program kabaretowy Teatru Poszukiwań "Z pism urzędowych" oraz happening finałowy "Pod opieką Temidy" .

  Już po godzinie 1- po zakończeniu imprezy- uczestników Anima Urbis odwiozą w dwóch kierunkach: Gołębiów i Michałów oraz Ustronie i Południe bezpłatne autobusy MPK.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Wszystkie komentarze (4) forum.echodnia.eu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Sport

   Polecamy:

   XI Radomski Piknik Strażacki za nami (video, zdjęcia)

   XI Radomski Piknik Strażacki za nami (video, zdjęcia)

   Bobasy. Szczęście rodziców - przyślij zdjęcie swojego dziecka!

   Bobasy. Szczęście rodziców - przyślij zdjęcie swojego dziecka!

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Zapomnij o portfelu – płać wygodnie telefonem z Orange Finanse!

   Galerie zdjęć

   Gry