Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burza nad Radomiem. Ulewa była bardzo intensywna. Podtopione ulice, wylane studzienki. Strażacy z Radomia interweniowali już 60 razy

MAG
Burza nad Radomiem w obiektywie Joanny Gołąbek oraz internautów. Zniszczenia po burzy w powiecie radomskim.
Burza nad Radomiem w obiektywie Joanny Gołąbek oraz internautów. Zniszczenia po burzy w powiecie radomskim. Joanna Gołąbek / alarm24 / OSP Wierzbica / OSP Pakosław
Po gwałtownej ulewie i wichurze, która w piątek, 10 sierpnia przechodzi nad regionem, strażacy otrzymali 60 zgłoszeń z Radomia i powiatu radomskiego.

W piątek wydano ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami, które przechodzą przez Polskę. W powiatach regionu radomskiego obowiązuje drugi, poważniejszy stopień zagrożenia.

Uszkodzone budynki, zalane ulice

- Zgłoszenia były w samym Radomiu, ale też Wierzbicy i Jedlni-Letnisku. Najwięcej interwencji dotyczyło usuwania połamanych konarów z chodników i jezdni w Radomiu. Został też uszkodzony budynek mieszkalny przy ulicy Grota - Roweckiego, zaś w miejscowości Maliszów w gminie Kowala, prawdopodobnie od uderzenia pioruna, zapalił się pustostan. Wszędzie tam działają zastępy państwowej i ochotniczej straży pożarnej - mówił nam w piątek przed godz. 17 kapitan Konrad Neska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.

Według internautów, zalany został odcinek ulicy Górnej oraz Wiejskiej oraz tunel w alei Grzecznarowskiego w Radomiu. Również w Iłży został zalany plac 11 Listopada oraz fragment krajowej "dziewiątki" prowadzący przez to miasto.

Wieczorem, według wstępnych podsumowań, radomscy strażacy odebrali 60 zgłoszeń. Większość dotyczyła powiatu radomskiego: zalanych ulic, posesji, piwnic oraz połamanych gałęzi lub konarów drzew, które spadając na drogi zablokowały przejazd.

Pracowite popołudnie strażaków

O godz. 16.27 jednostka OSP Wierzbica została zadysponowana do zerwanego dachu stodoły w miejscowości Ruda Wielka.
Na miejscu byli również strażacy z OSP Rzeczków. Również jednostka OSP Pakosław z gminy Iłża wyjeżdżała trzy razy do czterech zdarzeń. Już o godz. 15.05 została zadysponowana do powalonego drzewa w miejscowości Gaworzyna, gdzie działała również jednostka OSP Krzyżanowice.

Później zostali skierowani do do powalonych drzew w miejscowości Pakosław. Jedno z drzew zerwało liny energetyczne, drugie wisiało nad liniami obok. Następnie o godz. 16.53 strażacy pojechali jeszcze do gałęzi na dachu budynku gospodarczego Publicznej Szkoły Podstawowej w Pakosławiu. Strażacy pocięli gałąź oraz zabezpieczyli uszkodzony dach. Następnie, o godz. 17.55 ratownicy pojechali jeszcze do Iłży, aby pompować wodę z jednego z zalanych bloków na osiedlu Zuchowiec.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Jak informowały centra zarządzania kryzysowego, duża różnica temperatury między wschodem i zachodem kraju spowoduje gwałtowne zjawiska burzowe, podczas których spodziewane są ulewne opady deszczu, gradobicia i silne porywy wiatru przekraczające 80 kilometrów na godzinę.

Gdzie jest burza? Radar burzowy online. Mapa burzowa online [INTERAKTYWNA MAPA]

GDZIE JEST BURZA - Aktualne ostrzeżenia IMGW dla wszystkich województw można znaleźć tu: http://pogodynka.pl/ostrzezenia

Skutki burz i ulewnych deszczy odczuli mieszkańcy Radomia i regionu.Rzeka Mleczna wystąpiła z brzegów, zalewając ulice na Kapturze. Po deszczu woda stoi także na ulicach w Wielogórze, Wierzbicy czy Skaryszewie. Zachęcamy do przesyłania zdjęć skutków nawałnicy na adres radom@echodnia.eu >>>KLIKNIJ W NASTĘPNE ZDJĘCIE ABY CZYTAĆ DALEJ

Nawałnica w Radomiu i regionie. Rzeka Mleczna wystąpiła z br...

W tym dniu strefa frontu przebiegać będzie na linii od Pomorza przez centrum po Śląsk i Małopolskę i powoli odsuwać się będzie na wschód. Jak przestrzega instytut po przejściu frontu temperatura powietrza może miejscami spaść do około 10 stopni Celsjusza.

CZYTAJ KONIECZNIE: Trąba powietrzna w gminie Rzeczniów zniszczyła wieś Kaniosy. Dramatyczny obraz zniszczeń

Dla regionu radomskiego obowiązuje 2 stopień zagrożenia. Oznacza to, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych".W sobotę w całym kraju już zdecydowanie chłodniej. Termometry pokażą od 22°C do 26°C. W niedzielę termometry pokażą 30°C na zachodzie kraju, a w poniedziałek temperatura osiągnie lub przekroczy 30°C już niemal w całym kraju.

Formowanie się burz oraz kierunek ich przemieszczania można śledzić tu:**SAT24.com**

Strażacy podczas akcji na osiedlu XV-Lecia w Radomiu. Takich obrazków w różnych częściach miasta było więcej!

Burza, gradobicie i podtopienia w Radomiu. Zalane, nieprzeje...

ZOBACZ: Ulica Żakowicka w Radomiu po ulewie - 18 lipca 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie