Caritas Diecezji Radomskiej zaprasza do podzielenia się...

  Caritas Diecezji Radomskiej zaprasza do podzielenia się butelkami wody z bezdomnymi. Rusza też regionalny projekt, skierowany do seniorów

  MAG

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Caritas Diecezji Radomskiej zaprasza do podzielenia się butelkami wody z bezdomnymi. Rusza też regionalny projekt, skierowany do seniorów

  ©Marcin Genca

  Przedstawiciele Caritas Diecezji Radomskiej prowadzą obecnie dwie akcje, skierowane do osób bezdomnych, czyli "Butelka wody dla bezdomnego" oraz warsztaty z higieny osobistej dla osób bez dachu nad głową. Rozpoczynają też kolejny projekt, skierowany do seniorów powyżej 60. roku życia z regionu radomskiego.
  Caritas Diecezji Radomskiej zaprasza do podzielenia się butelkami wody z bezdomnymi. Rusza też regionalny projekt, skierowany do seniorów

  ©Marcin Genca  O najnowszych projektach radomskiej Caritas poinformowano podczas czwartkowej konferencji prasowej. Najpierw była mowa o nowych akcjach, skierowanych do osób bezdomnych.


  - Na terenie Radomia mamy około 150 bezdomnych, ale przypadków bezdomności jest w sezonie około 300-350. Nasi streetworkerzy starają się docierać do wszystkich takich osób i pomagać im na wszelki możliwy sposób - mówił ksiądz Damian Drabikowski, wicedyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

  Butelka wody dla bezdomnego  Streetworkerzy Caritas wpadli na pomysł zorganizowania nowej akcji pod hasłem "Butelka wody dla bezdomnego".

  - Jest taki stereotyp, że bezdomni mają najciężej mają zimą, ale latem, kiedy temperatury są wysokie, ich sytuacja nie jest lepsza. Są narażeni nie tylko na upały, ale również choroby związane z odwodnieniem, a w takich warunkach trudniej goją się im rozmaite rany. Niestety, w Radomiu nie ma punktu, gdzie osoba bezdomna mogłaby za darmo napić się wody - mówiła Dagmara Kornacka, streetworkerka Caritas Diecezji Radomskiej.

  Apel: podzielmy się wodą!  Stąd apel do wszystkich ludzi dobrej woli, aby w upalne dni podzielić się butelką wody z bezdomnym.

  - Wodę butelkowaną można też dostarczać przez siedem dni w tygodniu do domu dla bezdomnych przy ul. Zagłoby 3. Ważne jest, aby miała aktualny termin ważności. Kiedy jednak mamy wodę przeterminowaną, również możemy ją przekazać, bo posłuży wówczas do mycia. Zbiórka wody potrwa do końca sierpnia - mówiła Dagmara Kornacka.

  Jak dodała, dla bezdomnych zorganizowano ostatnio również warsztaty z higieny osobistej.

  - Wykąpanie się, ogolenie i przebranie w czystą bieliznę naprawdę działa cuda, co przyznają sami bezdomni. Trzeba jednak przyznać, że niechętnie korzystają z takiej możliwości. Bezdomny woli wyglądać niechlujnie, bo wtedy łatwiej mu wzbudzić litość, a przechodnie chętniej dadzą mu chociażby dwa złote, aby tylko od nich odszedł. To jeden z powodów, dla których z naszych warsztatów skorzystało jak dotąd 10 osób - mówiła Dagmara Kornacka.

  Seniorzy też są potrzebni  Ksiądz Damian Drabikowski mówił zaś o nowym projekcie, skierowanym do osób starszych z regionu radomskiego.

  - Caritas Diecezji Radomskiej realizuje obecnie rządowy program aktywizacji osób starszych w naszym regionie. Zapraszamy chętnych do włączenia się do tego programu, aby nieść pomoc seniorom. Główne założenia programu to poprawa jakości życia poprzez aktywność społeczną, ale też zwiększenie dostępności usług opiekuńczych i samopomocy - mówił ksiądz Damian Drabikowski, koordynator projektu.

  Według niego, takie osoby często spędzają dni w domu, przed telewizorem.

  - Chcemy je zachęcić do wyjścia z domu, aby spotykały się w grupach, aby wspólnie pomóc w swoich środowiskach lokalnych, na przykład u nas w telefonie zaufania czy w hospicjum w Kozienicach. Będą spotkania z psychologiem, pedagogiem, ale też z prawnikiem, czy fizjoterapeutą, a także zajęcia integracyjne czy szkolenia z bezpiecznego korzystania z internetu. Biura projektu mieszczą się przy ulicy Kościelnej 5, gdzie trzeba kontaktować się ze mną oraz przy parafii Świętego Krzyża w Kozienicach, tam należy zgłaszać się do księdza Tomasza Pastuszki - mówił wicedyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.


  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.


  Zobacz TOP 15 miejsc w regionie radomskiem okiem satelity
  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika
  Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]


  Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]
  Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]

  Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!
  Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółko  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Miss Ziemi Radomskiej 2018 - grupa finałowa!

  Miss Ziemi Radomskiej 2018 - grupa finałowa!

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  KIELCE - Raj dla dzieci !

  KIELCE - Raj dla dzieci !