Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą ożywić Śródmieście i starówkę w Radomiu

Janusz Petz, [email protected]
Szkolenie na temat poprawnego składania wniosków dotyczących rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego przeszedł we wtorek ksiądz Mirosław Kazimierz Nowak, proboszcz fary.
Szkolenie na temat poprawnego składania wniosków dotyczących rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego przeszedł we wtorek ksiądz Mirosław Kazimierz Nowak, proboszcz fary. Fot. Tadeusz Klocek
Urząd Miejski w Radomiu przyjmuje wnioski dotyczące programu rewitalizacji.

Jeszcze tylko do czwartku do godziny 15 przyjmowane są wnioski dotyczące „Programu Rewitalizacji Gminy Miasta Radomia na lata 2014-2023”.

Na razie organizacje, stowarzyszenia, a także osoby prywatne, przedsiębiorcy, zarządcy nieruchomości złożyli około 30 wniosków.

- Takie wnioski są bardzo istotne dla tych, którzy zamierzają się ubiegać o sfinansowanie swoich pomysłów, swoich propozycji z funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego - mówi Marzena Kędra-Podlipniak z Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Wnioski składane przez mieszkańców, organizacje społeczne i instytucje, jeśli spełniają cele całego przedsięwzięcia ożywienia Śródmieścia i Miasta Kazimierzowskiego, mogą zostać wpisane do programu, który trafi do Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie. Po zatwierdzeniu i przyjęciu przez samorząd województwa będzie dokumentem ważnym podczas opiniowania z kolei wniosków składanych przez zainteresowanych otrzymaniem dotacji unijnych. - Jeśli ktoś będzie chciał składać wniosek o dofinansowanie działań rewitalizacyjnych związanych z kulturą, dziedzictwem kulturowym, integracją społeczną, to dostanie dodatkowe punkty za zgodność jego zamierzeń z przyjętym programem rewitalizacji miasta - powiedziała Marzena Kędra-Podlipniak.

Program rewitalizacji miast - zgodnie z przyjętą zasadą - może obejmować te części miasta, które zajmują nie więcej niż 20 procent powierzchni i mieszka na tym terenie nie więcej niż 30 procent mieszkańców. - Z przeprowadzonej diagnozy wynikało, że miejscem najbardziej kryzysowym w Radomiu jest Miasto Kazimierzowskie oraz Śródmieście, gdzie mieszka znacznie mniej niż 30 procent mieszkańców i jest to teren mniejszy niż 20 procent miasta. Chodzi jednak o to, aby nie realizować przedsięwzięć na jak największym obszarze, ale inwestować tam, gdzie zmiany będą najbardziej wskazane i widoczne - powiedziała Marzena Kędra-Podlipniak. Wnioski dotyczące rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego oraz Śródmieścia powinny dotyczyć takich działań rewitalizacyjnych, których celem jest przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom społecznym, takim jak bezrobocie, ubóstwo, przestępczość, niski poziom edukacji, niski poziom uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym. Mogą też dotyczyć redukcji zanieczyszczenia powietrza, powstania nowych lub rewaloryzacji istniejących terenów zielonych, polepszą dostęp do podsta-wowych usług i przestrzeni publicznych, poprawią i zwiększą poziom obsługi komunikacyjnej. Wnioski mogą też dotyczyć poprawy stanu technicznego budynków, a także działań, które wpłyną na energo-oszczędność obiektów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie