Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Radomska Wystawa Broni 2017 w Radomiu. Tłumy zwiedzających, ciekawe eksponaty

jp
Małgorzata Zdrojek z Milicon Girl prezentowała karabin POF-USA Renegade, kosztujący... kilkanaście tysięcy złotych.
Małgorzata Zdrojek z Milicon Girl prezentowała karabin POF-USA Renegade, kosztujący... kilkanaście tysięcy złotych.
Zainteresowanie zwiedzających przerosło wszelkie oczekiwania organizatorów. I Radomska Wystawa Broni, którą zorganizowało w klubie Kwadrat Towarzystwo Strzelectwa Sportowego VIS Radom ściągnęła setki ludzi. Wewnątrz sali wystawowej kłębił się tłum, a w kolejce osób oczekujących na wejście do klubu trzeba było stać nawet 15-20 minut. Impreza była adresowana zarówno do miłośników broni współczesnej, jak i kolekcjonerskiej. Można było obejrzeć broń palną bojową, sportową oraz jej repliki.

Tak dużej wystawy otwartej dla wszystkich chętnych w Radomiu jeszcze nie było. Przez imprezę przewinęło się prawie 900 widzów. Zwiedzający podziwiać mogli różne egzemplarze współczesnej broni bojowej, myśliwskiej oraz sportowej. Nie zabrakło także karabinów i pistoletów pneumatycznych, czyli popularnych wiatrówek oraz cieszącej się coraz większym zainteresowaniem broni czarno prochowej. Było też coś dla miłośników historii i kolekcjonerstwa, mogących wziąć do ręki oryginalny wojenny rosyjski karabin „Mosin”, dotknąć niemieckiego „Mausera”, czy za pozować do zdjęcia z amerykańskim „Coltem”. Swoje groźne oblicze prezentowały karabiny maszynowe „Goriunow” i „Browning”.

Głównymi wystawcami była takie znane krajowe firmy i sklepy zajmujące się bronią i militariami z Warszawy i okolic, Szczecina, Lublina i Stachowic. Wśród nich nie mogło zabraknąć naszej Fabryki Broni, która pokazała swoje najnowsze produkty, takie jak karabinek MSBS – 5,56 mm, związany modułowym systemem broni strzeleckiej. Jest to nowoczesny system posiadający nowatorskie w skali światowej rozwiązania w dziedzinie broni modułowej. Ta całkowicie polska konstrukcja umożliwia tworzenie różnych konfiguracji broni w układach kolbowych i bez kolbowych. Drugim produktem był pistolet samopowtarzalny PR-15 RAGUN (czyli broń z Radomia), przeznaczony dla wojska, służb policyjnych, służb więziennictwa czy straży granicznej, służący do walki na krótkich odległościach.

Na wystawie w nie mogło brakować również legendarnego pistoletu „Vis”, produkowanego w okresie międzywojennym, czy też powojennych pistoletów „Czak P64” lub ręcznego automatu komandosów PM-63 „Rak” . Do historii broni produkowanej w Radomiu, dołączyła cała gama rodziny automatów Kałasznikowa oraz rosyjski pistolet TT wz.33.

W imprezie uczestniczyła także Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia, pokazując między innymi replikę ręcznego karabinu maszynowego Browning wz.28, na podstawie przeciwlotniczej, japoński karabin Arisaka z 1905 roku oraz „karabiny szermiercze” do sportowej szermierki na bagnety.Ciekawostką były też egzemplarze broni, używane podczas kręcenia filmów fabularnych, na przykład głośnego obrazu „Miasto 44”.

- Można zadać sobie pytanie czy takie wystawy są w Radomiu potrzebne? Jeżeli przez cztery godziny przez imprezę przewija się prawie dziewięćset osób, a żeby wejść trzeba czekać kwadrans, to odpowiedz sama ciśnie się na usta, że tak. Radom miasta związane z produkcją broni, to nasza chluba i tradycja. – mówi Paweł Łuk-Murawski, komendant grupy rekonstrukcyjne i jeden z wystawców.

Towarzystwo Strzelectwa Sportowego "VIS" powstało na bazie dawnego Sportowego Klubu Strzeleckiego „Walther Radom” który działał od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, miewając później nazwę na SKS „Łucznik Radom” . Od 2004 klub nosi nazwę Towarzystwo Strzelectwa Sportowego "VIS" , zrzeszony jest w Polskim Związku Strzelectwa Sportowego i posiada licencję uprawniającą do udziału we współzawodnictwie sportowym w zakresie strzelectwa pneumatycznego i kulowego.

- Wcale nie jesteśmy zwolennikami łatwego dostępu do broni, ale zwolennikami normalnego dostępu do broni, zgodnego z prawem i po spełnieniu określonych wymogów - mówi Jacek Zabrzuch z Towarzystwa Strzelectwa Sportowego VIS Radom, organizatora imprezy. Dodał, że jego klub zajmuje się wyłącznie strzelectwem sportowym, a nie wykorzystaniem broni do celów komercyjnych. Uprawianie tej dyscypliny jest dla wielu ludzi prawdziwą, choć dość kosztowną pasją. Członkowie klubu chętnie udzielali wszelkich wyjaśnień dotyczących broni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie