Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowy X Festiwal Filozofii "Okna" 2018 imienia profesora Leszka Kołakowskiego w Radomiu. Odbędzie się on w dniach 4-9 czerwca

Barbara Koś
Marcin Kępa zaprasza już dziś na jubileuszowe „Okna".
Marcin Kępa zaprasza już dziś na jubileuszowe „Okna". Barbara Koś
Trwają przygotowania do 10. jubileuszowego Festiwalu Filozofii „Okna” imienia profesora Leszka Kołakowskiego, organizowanego przez Resursę Obywatelską w Radomiu.

Festiwal odbędzie się w dniach 4-9 czerwca w Resursie Obywatelskiej i jak zwykle połączony zostanie z wręczeniem Nagrody imienia Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia laureatom Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej. Będzie też panel dyskusyjny z udziałem Agnieszki Kołakowskiej, córki profesora, która przewodniczy Radzie Programowej Festiwalu i jest ambasadorem Festiwalu w kraju i za granicą.

Mieszkająca w Paryżu Agnieszka Kołakowska, filozof i publicystka, była na każdym radomskim festiwalu i przy jej obecności odbyło się między innymi, odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej profesorowi na kamienicy przy ulicy Niedziałkowskiego 26, w której mieszkał. Dzięki festiwalowi mamy pasaż imienia profesora, stałą ekspozycję w Muzeum imienia Malczewskiego gromadzącą pamiątki po filozofie, a od niedawna ławeczkę Profesora w centrum przy ulicy Żeromskiego.

- Z okazji jubileuszu zaplanowaliśmy wiele spotkań z przedstawicielami nauki, dyskusji i wydarzeń kulturalnych - mówi Marcin Kępa z Resursy, koordynujący przygotowania do festiwalu. - O konkretach powiem w maju, bo rozmowy i ustalenia jeszcze trwają. Z pewnością gośćmi będą znani i cenieni ludzie filozofii. Zaprezentowany zostanie także spektakl teatralny. Chcemy też jak w ubiegłych latach, wyjść z Resursy i dlatego część programu ma odbyć się w amfiteatrze przy Galerii Słonecznej i pasażu Leszka Kołakowskiego. Z okazji 10-lecia „Okien” Resursa przygotuje także specjalne wydawnictwo, sumujące dotychczasowe festiwale.

W dotychczasowych edycjach festiwalu gościła czołówka polskich filozofów:wśród nich profesorowie Jan Woleński, Mirosław Żelazny, Tadeusz Bartoś, JanHartman, Zbigniew Mikołejko, Jerzy Szacki. Byli też literaci:m.in.Antoni Libera i Zbigniew Mentzel. Festiwalowi towarzyszyły wystawy prac Edwarda Dwurnika, Andrzeja Markiewicza i Stanisława Zbigniewa Kamieńskiego.

- Mam nadzieję, że nasz festiwal, czyli filozofia na co dzień oraz filozofia w odniesieniu do literatury i sztuki, pozwoliły na otwarcie tytułowych „Okien” i na przewietrzenie intelektualnej atmosfery Radomia - mówi Marcin Kepa. - Bo „Okna” to w naszym rozumieniu otwarcie się na świat. A owo otwarcie ściśle związane jest z filozofią, gdyż, jak mówił profesor Mirosław Żelazny, tak jak się nie da nie oddychać, tak nie da się nie filozofować.

ZOBACZ TEŻ: Rocznica urodzin Leszka Kołakowskiego i odsłonięcie jego ławeczki w Radomiu

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie