Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieczysław Szewczuk laureatem Radomskiej Nagrody Kulturalnej za 2015 rok

Barbara Koś
Prezydent Radomia, Radosław Witkowski, ogłosił, że laureatem Radomskiej Nagrody Kulturalnej za 2015 rok został Mieczysław Szewczuk.
Prezydent Radomia, Radosław Witkowski, ogłosił, że laureatem Radomskiej Nagrody Kulturalnej za 2015 rok został Mieczysław Szewczuk. Tadeusz Klocek
Mieczysław Szewczuk został laureatem Radomskiej Nagrody Kulturalnej za 2015 rok.

Ogłoszenie nazwiska laureata Nagrody odbyło się w sobotę w przerwie koncertu „Muzyczna droga do wolności”, który odbywał się na estradzie przy parku im. Kościuszki.

Jak przypomniał wiceprezydent Karol Semik, przewodniczący komisji Radomskiej Nagrody Kulturalnej za 2015, komisja nominowała trzech kandydatów: wokalistkę, Klaudię Kowalik, kustosza Muzeum im. Malczewskiego, Mieczysław Szewczuk i twórczynie „Galerii 58”: Edytę Jaworską- Kowalską i Weronikę Elertowską.

Prezydent Radomia, Radosław Witkowski, ogłosił, że laureatem Radomskiej Nagrody Kulturalnej za 2015 rok został Mieczysław Szewczuk.

Laureat otrzymał czek na kwotę 5 tysięcy złotych ufundowany przez Galerię Słoneczną i statuetkę z brązu dłuta Jarosława Pajka.

-Od 1979 roku w Radomiu starałem się najpierw o powstanie, a potem wzbogacanie kolekcji sztuki współczesnej w radomskim muzeum – mówił dziękując za Nagrodę Mieczysław Szewczuk. – Wspólnie z moim przyjacielem, profesorem Stanisławem Zbigniewem Kamieńskim pozyskiwaliśmy kolejne dzieła artystów, przekazywanych nam często w formie darów. W sumie powstała bogata kolekcja tej sztuki. Z myślą o radomianach, by mogli poznawać dzieła uznanych twórców.

Mieczysław Szewczuk to twórca, kustosz i wieloletni kierownik Muzeum Sztuki Współczesnej, rozpoznawalny wśród artystów i muzealników w całym kraju. W minionym roku przygotował monumentalny album ”Żyć sztuka” i wystawę pod tym samym tytułem. Ekspozycja otwarta w lutym 2016 roku stała się wydarzeniem rangi ogólnopolskiej, potwierdzającym status Radomia jako znaczącego ośrodka kultury i sztuki. W 2015 roku zorganizował wystawę malarstwa Edwarda Dwurnika „Kronikarz buntu”. Także w 2015 roku w ogólnopolskim roczniku „Muzealnictwo” opublikował obszerny tekst „Po jubileuszu 90 - lecia muzeum w Radomiu.”

Radomska Nagroda Kulturalna wręczana od 1998 roku przyznawana jest twórcom, autorom lub organizatorom największego wydarzenia kulturalnego minionego roku (w danym roku nagroda jest wręczana za rok poprzedni) lub animatorom życia kulturalnego i osobom, które poprzez swoją działalność kształtują wizerunek Radomia i przyczyniają się do utrzymania jego pozycji na mapie kulturalnej kraju. Wydarzenia brane pod uwagę muszą albo odbywać się w Radomiu, albo być związane z Radomiem (np. poprzez osobę autora).

Celem Radomskiej Nagrody Kulturalnej jest eksponowanie najważniejszych wydarzeń kulturalnych z życia miasta i docenianie tych, które w największym stopniu promują Radom, przede wszystkim na forum ogólnopolskim.

Kandydatów do Radomskiej Nagrody Kulturalnej może zgłaszać każdy zainteresowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie