Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda Literacka imienia Witolda Gombrowicza od sponsora. To Jarosław Krzyżanowski -firma QFG

Barbara Koś
Jariosław Krzyżanowski, sponsor Nagrody - w środku. Obok Radosław Witkowski, prezydent Radomia i Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
Jariosław Krzyżanowski, sponsor Nagrody - w środku. Obok Radosław Witkowski, prezydent Radomia i Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Barbara Koś
Jest sponsor II edycji Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza.

Już 55 książek zgłoszono do II edycji Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza. A do zgłaszania innych tytułów pozostał jeszcze tydzień. To dobrze, bo jest sponsor Nagrody!

Przedstawiono go w poniedziałek podczas spotkania w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. To Jarosław Krzyżanowski, współwłaściciel i prezes firmy QFG, od kilkunastu lat działający w sektorze rolno- spożywczym i nieruchomościach a od niedawna także inwestor w Helix BioPharma- spółce poszukującej skutecznych kuracji przeciwnowotworowych. Jest absolwentem Szkoły Głównej – Gospodarstwa Wiejskiego.

- Jarosław Krzyżanowski już od dawna jest sponsorem naszego muzeum – mówił Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum we Wsoli. – I w trakcie rozmów zdecydował o sfinansowaniu nagrody II edycji Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza wynoszącej 40 tysięcy złotych.

- Istotnie długo współpracuję z muzeum – powiedział Jarosław Krzyżanowski.- Uważam, że muzeum czyni wiele dobrego w promocji Radomia i regionu. Ta nagroda rozsławia i miasto i Gombrowicza, którego i ja jestem wiernym czytelnikiem. A muzeum to bardzo ciekawa placówka. Staramy się wspierać region i chcemy być firmą odpowiedzialną społecznie – mówił Krzyżanowski.

Z decyzji Jarosława Krzyżanowskiego cieszy się prezydent Radomia Radosław Witkowski.

-Pierwsza edycja nagrody pokazała nam, że była to inicjatywa bardzo udana. Nagroda Literacka imienia Witolda Gombrowicza staje się znaczącym ogólnopolskim wyróżnieniem kulturalnym.

Potwierdza to zlecony przez Prezydenta Radomia raport pokazujący efekty marketingowe wydarzeń kulturalnych i społecznych, zorganizowanych przez miasto i instytucje z nim związane. Raport określa zasięg przekazu o wydarzeniu do odbiorcy medialnego oraz ekwiwalent reklamowy wydarzenia. W przypadku Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza ekwiwalent ten wyniósł ponad 1 300 000 złotych, przy nakładach około 140 000 złotych.

– Na sesji Rady Miejskiej przekonywałem radnych, że warto zainwestować w Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Kultura jest doskonałym nośnikiem promocji dla naszego miasta, a Radom to świetne miejsce do rozpoczęcia kariery. W oparciu o takie wydarzenia jak nagroda powinniśmy budować radomską kulturę. Po pierwszej edycji przeanalizowaliśmy te dane i doszliśmy do wniosku, że było to bardzo udane przedsięwzięcie. Tym bardziej cieszę się, że tak szybko udało się znaleźć mecenasa dla tej nagrody – mówił prezydent Radosław Witkowski.

Nazwiska nominowanych do drugiej edycji poznamy w czerwcu, a laureata w pierwszy weekend września 2017 roku.

Nagrodę w 2015 roku ustanowił Prezydent Radomia, a współorganizowana jest przez Muzeum Witolda Gombrowicza (oddział Muzeum Literatury). Nagrodę otrzymują pisarze debiutanci: za pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną w języku polskim. Patronat Honorowy nad Nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz.
Kapituła, pod przewodnictwem profesora Jerzego Jarzębskiego, pierwszych laureatów wskazała we wrześniu 2016 roku. Są nimi: Weronika Murek i Maciej Hen.
Obok profesora Jarzębskiego kapitułę tworzą: profesor Ewa Graczyk, profesor Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska, Anna Kałuża, Zofia Król oraz Zbigniew Kruszyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie