Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa w Galerii Łaźnia w Radomiu. Zrób mapę z mojej głowy

Barbara Koś
O wystawie opowiadała Alicja Panasiewicz. Obok Adam Panasiewicz.
O wystawie opowiadała Alicja Panasiewicz. Obok Adam Panasiewicz. Barbara Koś
„Samolubna kartografia” to tytuł nowej wystawy otwartej w piątek w Galerii Łaźnia przy ulicy Traugutta 31/33.

Autorami pokazanych instalacji są członkowie Grupy naN z Krakowa: Alicja Panasiewicz i Adam Panasiewicz ale także, jak mówiła Alicja Panasiewicz, także kilku programistów i informatyków, bowiem bez ich udziału instalacje po prostu byłyby niemożliwe.

W centrum wystawy, jak tłumaczyli artyści – znajduje się mapa. Jest ona bardzo ważna dla ludzi, bo bez mapy błądzilibyśmy w świecie.

Ale oprócz mapy ważne jest dla nas nasze „ja”: nasz rozum, nasza głowa. Nasze Ja to centrum, punkt odniesienia, to początek układu współrzędnych, nieustannie krążący po trajektorii ruchu.
To zespolenie i przenikanie się mapy geograficznej i mapy ludzkiej jest podstawą prac małżeństwa Panasiewczów.

- Zwracam uwagę na te maski: poprzez komputerowy program dla tworzenia map Adam przepuścił moją twarz – wyjaśniała Alicja. Podobny los spotkał „maskę pośmiertną” Adama.

Instalacje krakowskiej grupy naN są artystyczną wypowiedzią na temat własnego miejsca na planecie Ziemi, kreowania własnego Świata w oparciu o odczuwanie ciała jako centrum, pępka Świata. Odnoszą się do szeroko rozumianej mapy, odwzorowań kartograficznych, geometrycznego kształtu świata. Mapa występuje w nich jako model świata skonfrontowanego z własnym, empirycznym odbiorem rzeczywistości oraz reprezentacją odczuć i przemyśleń.

Była i część praktyczna wystawy. Można było na –przykład, popracować drewnianym pseudo-cyrklem zakończonym piórkiem, rysującym siatkę geometryczną lub nakleić znak w bliskim sobie miejscu na wiszącą w głównym punkcie wystawy ślepą mapę Radomia.

Ta mapa będzie wisieć dwa tygodnie i po naklejeniu znaków przez oglądających wystawę powstanie zupełnie inną mapa.
Instalacje interaktywne wykorzystują języki programistyczne w celu poszerzenia definicji dzieła kształtującego się w procesie udziału odbiorcy.

Alicja i Adam Panasiewiczowie są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Oboje pracują na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie