Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Life w Radomiu. Wodociągi Miejskie dostaną ponad 24 miliony złotych!

Kamil Kozieł
Kamil Kozieł
W ramach projektu ma zostać wybudowany nowy zbiornik retencyjno-rekreacyjny o powierzchni prawie dwóch hektarów na terenie łąk pomiędzy ulicą Olsztyńską a torem kolejowym w kierunku Warszawy. Będą w nim gromadzone nadmiary wód Potoku Północnego.
W ramach projektu ma zostać wybudowany nowy zbiornik retencyjno-rekreacyjny o powierzchni prawie dwóch hektarów na terenie łąk pomiędzy ulicą Olsztyńską a torem kolejowym w kierunku Warszawy. Będą w nim gromadzone nadmiary wód Potoku Północnego. Tadeusz Klocek
W poniedziałek w radomskiej Resursie Obywatelskiej odbyła się konferencja otwierająca duży projekt, współfinansowany w dużej mierze ze środków unijnych i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Radom jest pierwszym miastem w Polsce i jednym z dwóch w Europie, które wykona inwestycje mające na celu dostosowanie przestrzeni miejskiej do zmieniającego się klimatu w ramach programu LIFE.

Zatrzymają zapasy wody

Główne założenia projektu to ograniczenie ryzyka powodzi i podtopień, poprawa jakości wód powierzchniowych oraz tworzenie przyjaznego mikroklimatu w mieście.

- Aby osiągnąć zakładane cele wykonamy kilka zadań. Zwiększymy objętość retencyjną głównego zbiornika na Borkach, wykonamy poldery dla rzeki Cerekwianki na odcinku przebiegającym wzdłuż ulicy NSZZ Solidarność, wybudujemy nowy zbiornik retencyjno-rekreacyjny o powierzchni prawie dwóch hektarów na terenie pomiędzy ulicą Olsztyńską a torem kolejowym w kierunku Warszawy oraz przywrócimy naturalny bieg rzeki Mlecznej pomiędzy ulicami Maratońską a Okulickiego. W ramach projektu planujemy również wykonać dwadzieścia mniejszych niecek i zbiorników w pobliżu miejsc zagrożonych lokalnymi podtopieniami - poinformował Paweł Olszewski, wiceprezes Wodociągów Miejskich.

Duże dofinansowanie

Łączna wartość projektu wynosi prawie 24,3 miliona złotych, z czego około 60 procent stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych, a 27 procent ze środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt ma być wdrażany do 2020 roku. Później będą prowadzone obserwacje, na podstawie których będą wyciągane wnioski Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji, a pierwsze prace w terenie mają rozpocząć się w przyszłym roku.

Zobacz też: budowa farmy wiatrowej w gminie Iłża / echodnia.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie