Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Dzień Otwarty w delegaturach Krajowego Biura Wyborczego

Janusz Petz
Elżbieta Białkowska, szefowa radomskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego prezentuje dwie propozycje kart wyborczych.
Elżbieta Białkowska, szefowa radomskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego prezentuje dwie propozycje kart wyborczych. Jaroslaw Kwiatkowski
Wielka papierowa płachta z wszystkimi kandydatami, czy mała zgrabna książeczka? Jak mają wyglądać karty wyborcze w najbliższych wyborach?

Konsultacje z wyborcami

Na takie pytania mogli odpowiadać wszyscy, którzy skorzystali z zaproszenia Krajowego Biura Wyborczego i przyszli w środę obejrzeć propozycje nowych kart oraz zobaczyć jak wygląda obowiązująca już we wszystkich rodzajach wyborów plastikowa, przezroczysta karta wyborcza. Takie urny można już spotkać podczas odbywających się obecnie wyborach uzupełniających, a większe rzesze wyborców zobaczą je podczas przyszłorocznych jesiennych wyborów samorządowych. Ci, którzy zjawili się w środę w delegaturach Krajowego Biura Wyborczego byli proszeni o wypełnienie ankiet na temat kart wyborczych. Zaciekawienie Radomian samym problemem, ale także Dniem Otwartym było jednak niewielkie.

Tajne i przejrzyste

Problem z kartami i urnami wyborczymi zrodzić się podczas ubiegłych wyborów samorządowych, kiedy to wiele partii narzekało, że sama konstrukcja kart dawała większe szanse jednym partiom, a znacznie mniejsze innym. Wyborcy głosowali bowiem na kartach książeczkowych. Niektórzy twierdzili, że wielu wyborców, zwłaszcza w starszym wieku, stawiało krzyżyk na pierwszej stronie. Miejsce konkretnej partii w książeczce przydzielano drogą losowania, ale i tak byli tacy, którzy nadzwyczajnie dobry wynik Polskiego Stronnictwa Ludowego tłumaczyli czołowym miejscem w książeczce. Mówiono też, że karty są nieczytelne i niezrozumiałe. Państwowa Komisja Wyborcza postanowiła więc przeprowadzić konsultacje w sprawie formatu i wielkości karty. Jednak jeśli uwzględnimy, że na jednej karcie mają być bardzo czytelne wszystkie nazwiska, musi być wystarczające i równe miejsce dla kandydatów każdej partii oraz uwzględnimy maksymalną ilość kandydatów w wyborach w poszczególnych szczeblach samorządu to karta musiałaby mieć wielkość wielkiej płachty. - Niespecjalnie wyobrażam sobie, jak można głosować na takich kartach, wkładać je do kopert, a potem to wszystko wyjmować z urn, aby przeprowadzić liczenie głosów - mówiła Elżbieta Białkowska, szefowa radomskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Komisja przy wyborze karty będzie też musiała uwzględnić interes osób niewidomych i niedowidzących.

INFO Z POLSKI - najwazniejsze wydarzenia minionego tygodnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie