Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Program "Przywróćmy pamięć" - uczniowie badali przeszłość miasta i zostali docenieni

Barbara Koś
Projekt prezentują Antoni Skowroński i Bartosz Wójcik.
Projekt prezentują Antoni Skowroński i Bartosz Wójcik. ZSO nr 4
Projekt uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących zrealizowany w programie edukacyjnym "Przywróćmy pamięć" został doceniony publikacją w prestiżowym wydawnictwie.

Ich dokonania zostały zaprezentowane w książce "Dobre praktyki programu "Przywróćmy pamięć", wydanej przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Organizatorzy zamieścili w niej tylko najciekawsze inicjatywy uczestników tegorocznej edycji programu edukacyjnego "Przywróćmy Pamięć" z ponad 40 szkół. Ogółem w programie wzięło udział 57 szkół.

Celem programu "Przywróćmy pamięć" jest propagowanie wśród uczniów wiedzy na temat historii i kultury Żydów oraz zachęcenie ich do realizacji projektów na rzecz przywracania pamięci o społeczności żydowskiej w swojej miejscowości.

Uczniowie "czwórki" Martyna Bartoszek, Martyna Chojnacka, Antoni Skowroński, Izabela Szary, Aleksandra Wątły, Bartosz Wójcik i Natalia Zieleniak pod kierunkiem Ewy Wziątek skupili się głównie na poznaniu historii radomskiej synagogi oraz funkcji, jaką spełniała na przestrzeni lat.

Poszukiwali informacji i archiwalnych zdjęć synagogi oraz jej opisów w dziełach literackich i we wspomnieniach byłych mieszkańców Radomia.

Odwiedzili miejsce, gdzie kiedyś stała synagoga i wykonali dokumentację fotograficzną. Podczas realizacji projektu poznali także historię i kulturę społeczności żydowskiej Radomia, oglądając m. in. film dokumentalny „Beit Radom”, przygotowany przez pracowników Resursy Obywatelskiej z okazji 70. rocznicy likwidacji radomskiego getta.

Ze zgromadzonych informacji i zdjęć stworzyli film „Żydowski Radom. Przewodnik po nieistniejącym mieście” oraz broszurę informacyjną, którą rozdawali w Radomiu oraz podczas finałowej gali projektu w Muzeum Polin w czerwcu. Swoje działania zaprezentowali także podczas VIII Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad” w Resursie Obywatelskiej w Radomiu w kwietniu.

W publikacji wydanej przez Fundację są także projekty zrealizowane przez młodzież i pedagogów I Liceum Ogólnokształcącego w Kozienicach i Publicznego Gimnazjum w Gniewoszowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie