Radomskie Centrum Onkologii nosi imię Bohaterów Radomskiego...

  Radomskie Centrum Onkologii nosi imię Bohaterów Radomskiego Czerwca '76

  wit

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Radomskie Centrum Onkologii nosi imię Bohaterów Radomskiego Czerwca '76
  1/26
  przejdź do galerii

  ©Jarosław Kwiatkowski

  Od poniedziałku Radomskie Centrum Onkologii na Wacynie nosi imię Bohaterów Radomskiego Czerwca '76. Pomysł powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76 i został poparty przez władze miasta. W uroczystości nadania placówce imienia uczestniczyły władze Radomia, przedstawiciele Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Biskup Radomski Henryk Tomasik a także przedstawiciele placówki przy Uniwersyteckiej i mieszkańcy Radomia.


  Nadanie imienia szpitalowi onkologicznemu otworzyło tygodniowy cykl uroczystości z okazji 41. rocznicy Wydarzeń Radomskich. Najpierw przybyłych gości powitała Dorota Ząbek, dyrektor zarządzający placówką następnie wydarzenia czerwcowe sprzed 41 lat przypomniał wszystkim historyk Przemysław Bednarczyk.

  - 25 czerwca 1976 roku w Radomiu doszło do największej akcji protestacyjnej skierowanej przeciwko ówczesnym władzom, spacyfikowanej przez jednostki milicji i ZOMO. W wydarzeniach tych wzięło udział około 20 tysięcy osób, w tym pracownicy 33 przedsiębiorstw z terenu Radomia i województwa oraz studenci i uczniowie. Wydarzenia radomskie przyczyniły się do powstania Komitetu Obrony Robotników. To co się wówczas wydarzyło było odpowiedzią społeczeństwa na poczynania władzy, która nie liczyła się z człowiekiem- powiedział Przemysław Bednarczyk.

  Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76 dziękował za to, że Radomskie Centrum Onkologii otrzymało imię Bohaterów Radomskiego Czerwca '76.

  - Łączy nas nadzieja. My 41 lat temu wychodząc na ulicę i sprzeciwiając się ówczesnej władzy mieliśmy nadzieję, że walczymy o przyszłość, o byt, o życie. Pacjenci tej placówki mają nadzieję na to, że będą zdrowi. Dziś my ludzie Czerwca '76 odczuwamy dumę z bycia „radomskimi warchołami” - powiedział Stanisław Kowalski.
  Zobacz galerię
  Marek Jutkiewicz, pomysłodawca i główny inwestor RCO zaprezentował logo placówki a Tadeusz Pieńkowski, dyrektor do spraw medycznych przypomniał historię placówki, która została oficjalnie uruchomiona latem ubiegłego roku.

  - Radomskie Centrum Onkologii od 2016 roku posiada kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie w zakresie chemioterapii i radioterapii. Do tej pory przyjęliśmy tysiąc pacjentów i udzieliliśmy ponad 5 tysięcy porad ambulatoryjnych. Mamy najnowocześniejsze wyposażenie i doskonałą kadrę i jesteśmy gotowi leczyć ludzi w naszym szpitalu - powiedział Tadeusz Pieńkowski.
  By móc leczyć pacjentów kompleksowo placówka musi otrzymać kontrakt.

  Podczas uroczystości wręczone zostały medale Pro Patria - za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej (ustanowione Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych).
  Otrzymali je: historyk Przemysław Bednarczyk, Marek Jukiewicz, pomysłodawca RCO Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76′ Wiesław Wabik, lekarz medycyny Robert Wirażka i dyrektor zarządzający RCO Dorota Ząbek.

  Podczas uroczystości poświęcono i odsłonięto tablicę, na której znajduje się pełna nazwa placówki przy ulicy Uniwersyteckiej, która to oficjalnie już nos imię Bohaterów Radomskiego Czerwca '76.

  Zobacz galerię


  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Sport

   Polecamy:

   Miss Lata 2017. Zobacz piękne dziewczyny!

   Miss Lata 2017. Zobacz piękne dziewczyny!

   Bobasy. Szczęście rodziców - przyślij zdjęcie swojego dziecka!

   Bobasy. Szczęście rodziców - przyślij zdjęcie swojego dziecka!

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Galerie zdjęć

   Gry On Line - Zagraj Reklama