Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomskie Święto Chleba 2017 w Muzeum Wsi Radomskiej mimo deszczu przyciągnęło tłumy

Barbara Koś
Mimo deszczowej aury wielu radomian zdecydowało się przyjechać do skansenu i już od godziny 10 w uliczkach skansenu było pełno.

Jak zwykle Święto rozpoczęła msza święta w intencji piekarzy i rolników odprawiona tym razem w amfiteatrze. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej.
Potem w amfiteatrze gości powitała Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej. Wręczone zostały także trzy Klucze św. Kazimierza. Otzrymali je: Anna Sadal, dyrektor Domu Kultury Borki, który od lat pomaga w organizacji Święta Chleba, Marek Klichowski, sponsor Święta Chleba oraz Radosław Starczewski, dyrektor Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu.

00:0000:25

Po części oficjalnej rozstrzygnięto konkurs na Tradycyjny Wieniec Dożynkowy. Jury wybrało najpiękniejszy spośród 17 zgłoszonych. Pierwsze miejsce zdobył wieniec Zespołu Raz na Ludowo z Lesiowa. Ceremonii rozstrzygnięcia konkursu towarzyszyły kapele wiejskie.

Zaraz potem odbył się występ Akademickiego Zespołu Tańca Politechniki Śląskiej „Dąbrowiacy”. Akademicki Zespół Tańca "Dąbrowiacy" to ma już 40 lat. Skupia młodych ludzi, których pasją jest taniec ludowy. Specjalizuje się w tańcach śląskich, łowickich, lubelskich, rzeszowskich, opoczyńskich, nowosądeckich i wielu innych. W amfiteatrze pokazali wybór tańców z poszczególnych regionów „Dąbrowiacy” gościli w Radomiu pierwszy raz i byli dumni z pobytu w skansenie, żartując, że są „główna gwiazdą 19 Święta Chleba”.

Na scenie „Pod dębem” grały cały czas kapele ludowe Jana Wochniaka z Wieniawy, „Lipce” z Wygnanowa i kapela Krzysztofa Rokicińskiego z Siekluk Starych. Nie mogło zabraknąć Młodzieżowego Zespołu Ludowego„Guzowianki” i Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Wolanianki” z Wolanowa.

W południe w Kurniku Dworskim z Konar odbył się wernisaż wystawy „Obiekty sakralne i cmentarze Puszczy Kozienickiej. Na wystawie prezentowane są kościoły wraz z ich wyposażeniem, dzwonnice oraz nagrobki cmentarne. Przedstawione fotografie wykonano podczas objazdów terenowych zrealizowanych w latach 2016–2017. Ekspozycja koncentruje się nie tylko na zewnętrznym wyglądzie świątyń. Ukazuje także wybrane elementy kościelnego wnętrza w postaci ambon, chrzcielnic i ściennych malatur.

Zdjęcia nekropolii prezentujące bramy cmentarne oraz poszczególne rodzaje nagrobków zostały podzielone na dwie główne części. Pierwszą grupę stanowią przykłady nagrobnych pomników elity społeczno-finansowej, wykonane w kamieniu i żeliwie, głównie w stylu neoklasycznym, romantycznym i neogotyckim. Druga grupa przybliża różne formy mogił ludowych, na których umieszczano krzyże robione z drewna oraz elementów metalowych.

Wielu widzów miały pokazy kunsztu piekarskiego w wykonaniu radomskich piekarzy. Pokazom towarzyszyły warsztaty i konkursy dla dzieci. Na terenie zagród ustawiono kiermasze wyrobów piekarniczych i wyrobów twórców ludowych. O pełnych godzinach uruchamiany był młyn wodny z Zajączkowa. Można było spróbować potraw kuchni regionalnej przygotowanych przez panie z zespołów.

Na muzealnych polach trwały pokazy prac polowych. Wśród nich był pokaz omłotów zrobiony przez młocarnię czyszcząca szerokomłotna niemiecka, rok prod. 1936, napędzana silnikiem ciągnika SAM, zbudowanego przez Piotra Olejnika z Wólki Smolanej k. Sochaczewa w roku 1974 specjalnie do usług omłotowych. Pokaz odbył się na terenie zagrody z Chomentowa.

Z kolei pokaz orki ciągnikowej przeprowadzony został ciągnikiem Ursus C45 z pługiem wleczonym trójskibowym, przeznaczonym do tego typu ciągnika. Ursus C45 to pierwszy ciągnik produkowany w Polsce po wojnie i w ogóle pierwszy ciągnik produkowany w kraju seryjnie.

Oblężone były kiermasze wyrobów piekarniczych w zagrodzie z Jastrzębi i kiermasze twórców ludowych w Zagrodzie z Alojzowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie