Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma oświaty w Radomiu i regionie. Kurator oświaty o sieci szkół i nowej podstawie programowej

Sok
Sylwester Dąbrowski, wicewojewoda Mazowiecki, oraz Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty, przedstawili w piątek w Radomiu, jak przebiega wprowadzanie zmian w oświacie.
Sylwester Dąbrowski, wicewojewoda Mazowiecki, oraz Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty, przedstawili w piątek w Radomiu, jak przebiega wprowadzanie zmian w oświacie.
Opiniowanie uchwał w sprawie projektu dostosowania sieci szkół oraz zmiany w podstawie programowej to główna tematyka konferencji prasowej, która odbyła się w piątek w Radomiu.

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli: Sylwester Dąbrowski, wicewojewoda mazowiecki, oraz Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty.

Dotychczas wpłynęło do kuratorium 337, czyli około 94 procent uchwał z terenu województwa mazowieckiego. Mazowiecki Kurator Oświaty wydał łącznie 327 opinii pozytywnych i pozytywnych ze zmianami.

Zgodnie z ustawowym wymogiem, samorządy do końca marca mają podjąć uchwały dostosowujące sieć szkolną do reformy edukacji. Uchwała w sprawie projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego przekazywana jest przez jednostkę samorządową do zaopiniowania właściwemu kuratorowi oświaty. Opinia zawiera w szczególności ocenę zgodności z prawem rozwiązań zaproponowanych w uchwale oraz ocenę w zakresie zapewnienia przez samorząd możliwości realizacji obowiązku szkolnego oraz obowiązku nauki przez dzieci i młodzież.

Zmiany w przepisach oświatowych przewidują szersze uwzględnienie w podstawie programowej poszczególnych przedmiotów technologii informacyjno-komunikacyjnych. Na terenie województwa mazowieckiego trwa ogólnopolski pilotaż programowania w szkole, do którego przystąpiło 198 szkół, realizujących 218 innowacji pedagogicznych.

Zmiany w edukacji wiążą się z wprowadzeniem nowych zadań w podstawie programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego. Kuratorium Oświaty w Warszawie na bieżąco współpracuje z ośrodkami doskonalenia nauczycieli z terenu województwa mazowieckiego w przygotowaniu nauczycieli do realizacji nowej podstawy programowej. Zaplanowano do końca roku szkolnego 214 szkoleń i warsztatów. Odbędą się także konferencje informacyjne dla nauczycieli.
W nowej podstawie podkreślane są przede wszystkim elementy innowacyjne i działania skierowane na pracę zespołową uczniów.

Kierunki zmian podstawy programowej przewidują m.in. wzmocnienie wychowawczej i profilaktycznej funkcji szkoły.
Od roku szkolnego nowa podstawa programowa wchodzi do: przedszkoli, oddziałów przedszkolnych, innych form wychowania przedszkolnego, klasy I, IV i VII szkoły podstawowej, branżowej szkoły I stopnia, szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy, szkoły policealnej - I semestr.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie