Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma oświaty w Radomiu. Nowa siatka szkół bez gimnazjum numer 8. Nauczyciele protestują

Sok
polskatimes.pl
Nauczyciele gimnazjum nr 8 z ulicy Piastowskiej sprzeciwiają się propozycji nowej siatki szkół w Radomiu, która zakłada oddanie budynku innej placówce. Pracownicy skierowali petycję do prezydenta Radomia w obronie szkoły. - Są takie dzielnice, gdzie nie da się przekształcić 3 -letniego gimnazjum w 8-letnią podstawówkę, bo po prostu nie ma tylu dzieci - tłumaczą władze Radomia.

- Z ogromnym niepokojem przeczytaliśmy doniesienia prasowe o planowanej nowej siatce szkół. Plany te zakładają likwidację Publicznego Gimnazjum numer 8 oraz oddania budynku naszej szkoły Zespołowi Szkół Specjalnych numer 1 - czytamy w petycji skierowanej do władz Radomia.

Nauczyciele z Michałowa dodają, że placówka na dobre wpisała się w krajobraz lokalnej społeczności.

Zobacz także: REFORMA OŚWIATY W RADOMIU. PIERWSZY PROTEST

- Jest szkołą z tradycjami. Mamy własny sztandar, hymn a imię Królowej Jadwigi placówka nosi już wiele lat. Funkcjonujemy na osiedlu Michałów od 1994 roku. Zaczynaliśmy jako Publiczna Szkoła Podstawowa nr 42. Przez lata odnotowaliśmy szereg sukcesów - dodają protestujący.

Pracownicy uważają, że obecne gimnazjum numer 8 powinno zostać przekształcone w szkołę podstawową z oddziałami integracyjnymi. Wymieniają powody za tym rozwiązaniem: szkoła wyrosła w środowisku lokalnym z perspektywą funkcjonowania, jako kameralna placówka oświatowa najpierw dla uczniów klas IV-VIII, a potem dla uczniów gimnazjum, a jej podstawowym zadaniem jest indywidualizacja w procesie wychowawczym i dydaktycznym, przy zachowaniu jednozmianowości w nauce.

- Nie chcemy, aby naszym dzieciom zabrano perspektywę uczenia się w placówce jednopoziomowej o dobrym wyposażeniu, a zmuszono do uczęszczania w wielopoziomowym budynku, zupełnie pozbawionym możliwości przyjęcia uczniów z niepełnosprawnością ruchową - dodają nauczyciele.

Tymczasem Karol Semik, wiceprezydent Radomia odpowiedzialny za sprawy oświaty, tłumaczy, że ustawa wprowadzona przez rząd PiS nakłada nie tylko zamykanie gimnazjów, ale i wprowadzanie 4-letniego liceum i ośmioletniej szkoły podstawowej. W każdym więc typie szkół trzeba dopasować liczbę klas i uczniów.

- Wygaszanie gimnazjów nie polega tylko na prostym przekształceniu w szkołę podstawową. Przypomnę, że w gimnazjum są tylko trzy klasy, a w szkole podstawowej osiem, a my musimy podpierać się liczbami i demografią. My te liczby, wszystkie dane pokazujemy - wyjaśnia Karol Semik.

Jego zdaniem na Michałowie już teraz dzieci jest mało. Kiedyś były tam dwie szkoły podstawowe.

- Dziś wiemy, a liczby to potwierdzają, że w szkole podstawowej numer 3 na Michałowie będzie uczyć się mniej dzieci, niż łącznie jest teraz w PSP numer 3 i sąsiadującym z podstawówką liceum Sobieskiego - dodaje wiceprezydent Karol Semik.

Zobacz także: Reforma oświaty. Pierwszy protest w Radomiu. Nie chcą likwidacji Zespołu Szkół numer 4

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie