Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk obywatelski w Radomiu. Będą protestować po roku rządów PiS-u

Izabela Gajewska-Kopczyńska
We wtorek, 13 grudnia w miastach całej Polski odbędzie się Strajk Obywatelski. Taka akcja będzie organizowana także w Radomiu. Organizatorzy zapraszają chętnych na plac przy dawnym Urzędzie Wojewódzkim od strony ulicy Żeromskiego o godzinie 16. Po ustaleniu daty Strajku Obywatelskiego w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego podniosły się także głosy niezadowolenia.

„Rok rządów Prawa i Sprawiedliwości to czas niszczenia fundamentalnych zasad demokracji, łamania Konstytucji, paraliżowania prac stojącego na straży obywatelskich praw i wolności Trybunału Konstytucyjnego, psucia kontaktów z sąsiadami oraz wizerunku na świecie. Dlatego, w całej Polsce, środowiska demokratyczne, w 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, organizują strajk obywatelski” - czytamy w liście organizatorów, którymi są Komitet Obrony Demokracji, Nowoczesna Ryszarda Petru, Platforma Obywatelska oraz kobiety z Czarnego Protestu.

- Nie oddamy naszej wolności. Nie oddamy kultury, edukacji, praw kobiet, praw pracowniczych, samorządów, organizacji pozarządowych, mediów i gospodarki. Dlatego wzywamy wszystkich – obywatelki i obywateli, nauczycieli, rodziców, pracowników służby zdrowia, rolników, przedsiębiorców, twórców i dziennikarzy, sędziów, prokuratorów, policjantów i wojskowych, a także organizacje pozarządowe i samorządy, organizacje związkowe, samorządy zawodowe – by się temu wspólnie przeciwstawili” – apelują zgodnie przedstawiciele radomskich środowisk demokratycznych.

- Zaznaczamy, że to wydarzenie skierowane jest do wszystkich, którym nie podoba się to, co obecnie dzieje się w Polsce. Swoje postulaty zawarliśmy na stronie internetowej strajkobywatelski.pl. Nie zgadzamy się na łamanie zasad demokracji i działania godzące w interesy obywateli - mówi Waldemar Bukalski z radomskiego Komitetu Obrony Demokracji. - Walczymy także o prawa kobiet.

Po ustaleniu daty Strajku Obywatelskiego w rocznicę ogłoszenia stanu wojennego podniosły się także głosy niezadowolenia.

- Sojusz Lewicy Demokratycznej w Radomiu w pełni wspiera demokrację, obronę państwa prawa oraz jest za równością i wolnością obywateli. Jednak twierdzenia, iż kto nie jest z KOD-em jest za PiS-em, jest niczym innym jak emocjonalnym szantażem. 13 grudnia jest datą symboliczną. Powinien być to czas refleksji a nie czas wzniecania kolejnych konfliktów i podziałów. Jeśli KOD chce wykorzystać rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, aby pokazać analogię wobec rządów PiS-u, to obnaża swoją krótkowzroczność - mówi Marcin Dąbrowski, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Radomiu, która nie przyłącza się do strajku. - Jaką bowiem analogią są rządy Prawa i Sprawiedliwości do rzeczywistości Polski Ludowej? Kreowany jest obraz PRL-u jako braku wolności, cenzury i walki z „komuną”. A owa „komuna” to m.in. plan Rapackiego, obudowa zniszczonego wojną kraju, elektryfikacja, likwidacja analfabetyzmu, rozwój nauki, kultury, budowa dróg, linii kolejowych, szkół, bibliotek a nawet kościołów. To miliony obywateli, którzy traktowali swój udział w rozwoju kraju jako szczery i patriotyczny obowiązek. Zapomina się, że nie istnieje jeden słuszny patriotyzm, który polega tylko i wyłącznie na stawianiu pomników nieudanym zrywom zbrojnym, które w zaślepieniu ich inicjatorów, przynosiły tylko ofiary.

Dalej w oświadczeniu SLD czytamy: "Prawo i Sprawiedliwość ma zapędy autokratyczne. I należy z tym walczyć. Ale nie w dniu rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Według badań CBOS z początku roku44 procent Polaków sądzi, iż decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego była słuszna. 34 procent z kolei ma zdanie odmienne. SLD stoi na stanowisku, iż wprowadzenie stanu wojennego było historyczną koniecznością, natomiast większość liderów KOD i ugrupowań je tworzących ma zdanie odmienne. I to zdanie jest niestety eksponowane. Strajk obywatelski nie reprezentowałby wszystkich, ale tylko krytyków wobec stanu wojennego. Wielu działaczy opozycji z lat 80. wprost mówi, iż działania Solidarności w tamtym okresie były rewolucją, a ludzie po prostu przestali myśleć. Oczekiwano na kolejny polski zryw, wręcz samobójczy, który zakończyłby się – zgodnie z obowiązującą doktryną wojenną w krajach socjalistycznych – interwencją zbrojną. Wprowadzenie stanu wojennego, było szokiem, ale uniemożliwiło obcą interwencję. Z perspektywy lat widać, że generał Jaruzelski ugasił pożar sprytnie i skutecznie, choć właśnie wielu nie nazywa go „prawdziwym Polakiem”, bo nie dał się heroicznie wykrwawić narodowi. Stan wojenny nie był wojną z narodem. Nawet prymas Glemp w wywiadzie dla rzymskiego IL TEMPO w 1991 roku, oceniając stan wojenny stwierdził: „Dziś po latach, oceniając to wydarzenie, widzę stawiennictwo Opatrzności”.

- Nie zgadzamy się z PiS-em. Ale nie słyszeliśmy również, aby KOD broniąc konstytucji, bronił również Polaków, których zgrabne hasło „deubekizacja” ograbia z godnego życia. Zgodnie z założeniami tego projektu swoje uposażenia mogą stracić wojskowi, strażacy, służba ochrony kolei czy też funkcjonariusze służby granicznej. Czy KOD ujął się za Polakami, którzy bronili naszego kraju, gasili pożary czy też zwalczali przestępczość, a których jedynym grzechem jest początek służby przed zmianą ustroju? - pyta Marcin Dąbrowski. - Nawoływanie w tym dniu do nieposłuszeństwa wobec legalnie wybranej władzy jest nieporozumieniem. Strajk obywatelski w tym właśnie dniu jest na rękę Prawu i Sprawiedliwości, które wykaże, iż za nim stoją liberałowie i klasowy interes, który stoi w opozycji do reform socjalnych, które partia Jarosława Kaczyńskiego wprowadza w życie, choć nie unikając również i tu błędów. KOD jakby nie rozumiał, iż zostanie mu wytknięta walka z wolnością i bezpieczeństwem socjalnym milionów obywateli. Wykorzystanie do Strajku Obywatelskiego rocznicy wprowadzenia stanu wojennego staje się powierzchowną propagandą, odwołującą się do emocji a nie politycznego rozumu.

- Wprowadzenie stanu wojennego było datą symboliczną, ograniczeniem praw, a my chcemy także uczcić tą rocznicę i sprawić, żeby nie była zapomniana - komentuje Waldemar Bukalski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie