Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital na Józefowie w Radomiu: będzie mniej łóżek i zwolnienia, politycy żądają wyjaśnień

wit
Zmiany restrukturyzacyjne pozwolą w skali roku zaoszczędzić szpitalowi 5 milionów złotych  - mówią  prezes szpitala Tomasz Skura (od lewej) i jego zastępca Krzysztof Zając.
Zmiany restrukturyzacyjne pozwolą w skali roku zaoszczędzić szpitalowi 5 milionów złotych - mówią prezes szpitala Tomasz Skura (od lewej) i jego zastępca Krzysztof Zając. Tadeusz Klocek
Restrukturyzacja to ostre cięcia, choć jak przekonywał na piątkowej konferencji Tomasz Skura, prezes szpitala są one konieczne, by generująca straty spółka mogła przetrwać. - Gdy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny został przekształcony w spółkę zadłużenie wynosiło 96 milionów złotych. Koszt obsługi tego długu w skali rocznej to 5 milionów złotych. Strata w 2015 roku opiewała na 23 miliony złotych zaś w 2016 na 15 milionów. Wliczamy w to także nadwykonania, za które nie otrzymaliśmy pieniędzy - mówi prezes Skura.

Restrukturyzacja przyniesie szpitalowi 5 milionów oszczędności w skali roku. Z 853 łóżek zostanie 605. Na chirurgii dziecięcej są 34 łóżka, będzie 17; chirurgii urazowo-ortopedycznej 70, będzie 50; ginekologii i położnictwie 94, będzie 44; kardiochirurgii 19, będzie 14; kardiologii 59, będzie 41; neurologii 42, będzie 35; okulistyce 26, będzie 16; onkologii 42, będzie 30; pediatrii 34, będzie 28; pulmonologii 72 będzie 50; neurochirurgii 34, będzie 20. Na chirurgii ogólnej i onkologicznej powstanie pododdział otolaryngologii z 93 łóżek pozostanie łącznie 66. Na Wewnętrznym I znajdzie się pododdział Reumatologii. Było 82 łóżka będzie łącznie 42. Zmiany nie dotkną rehabilitacji - 67 łóżek, interny II - 42, hematologii - 21, neonatologii- 11. Jedynym oddziałem na którym planowane jest zwiększenie ilości łóżek jest OIOM, obecnie liczy 11 miejscówek.

- Audyt wykazał, że konieczne są zmiany i my je wprowadzamy. To rachunek ekonomiczny - mówi Krzysztof Zając, wiceprezes szpitala.

Zmiany, o których od kilku dni głośno jest w szpitalu niepokoją pacjentów. Najbardziej zdenerwowani są ci z otolaryngologii i reumatologii.

- Prawda jest taka, że oba oddziały przestają istnieć. To smutne, ale prawdziwe - komentują pacjenci.

Restrukturyzacja oznacza także zwolnienia pracowników. Te już się rozpoczęły. Pracę straciło bowiem 10 osób z oddziału ginekologiczno - położniczego, kolejne zwolnienia w lecznicy będą przeprowadzane sukcesywnie.

Ubędzie łącznie 73 pielęgniarki i położne i 11 lekarzy. - Mniej pracowników liczy też administracja. Ze 130 zeszliśmy do 106- mówi Krzysztof Zając.

Sytuacją w największym w regionie szpitalu zaniepokojeni są radni sejmiku województwa mazowieckiego i żądają działań naprawczych.- Wspólnie z radnymi województwa mazowieckiego przygotujemy interpelację do zarządu szpitala. Żądamy wyjaśnienia oraz wzmożenia nadzoru nad spółką celem poprawy jej finansów i zarządzania personelem - mówi Agnieszka Górska, radna sejmiku województwa mazowieckiego.

Głos w sprawie zabrała Katarzyna Kalinowska z Nowoczesnej. - Niedopuszczalna jest sytuacja, w której naprawa finansów odbywa się kosztem pacjenta. Wydaje się, że dyrekcja szpitala potrzebuje wykorzystać reformę ministra Radziwiłła do zatuszowania nieudolnego zarządzania placówką – twierdzi Katarzyna Kalinowska.

Do zainteresowania się zmianami w szpitalu, którego organem założycielskim jest Samorząd Województwa Mazowieckiego do Radosława Witkowskiego, prezydenta Radomia apeluje Dariusz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej PiS.

- Za politykę zdrowotną miasta odpowiada prezydent miasta. W wielu sprawach do prezydenta zgłaszałem się i prosiłem, w tej chwili żądam zajęcia się sytuacją służby zdrowia w Radomiu. To prezydent musi wskazać nam mieszkańcom, ale też mieszkańcom ziemi radomskiej, gdzie po tej szkodliwej działalności koalicji PO -PSL , mają leczyć się pacjenci z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego - mówi Dariusz Wójcik.

Likwidacja laryngologii i reumatologii, jak mówi przedstawiciel PiS doprowadzi do tego, że cofniemy się o 50 lat wstecz.

- Jesteśmy chyba jedynym w Polsce regionem, który nie będzie mógł leczyć pacjentów laryngologicznych i reumatologicznych. Dyrekcja szpitala i koalicja PO-PSL powie, że lekarze reumatolodzy zostaną na oddziale wewnętrznym. Nieprawda, bo ci lekarze już mają propozycję z dużo większych ośrodków i do nich odejdą. Wzywam prezydenta do zajęcia się tematem. Jeżeli do poniedziałku nie otrzymamy odpowiedzi, to klub PiS zwoła nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej, na którą zaprosimy marszałka Struzika by wyjaśnił co zamierza zrobić - mówi Dariusz Wójcik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie