Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa VIII Radomski Festiwal Filozofii "Okna" imienia profesora Leszka Kołakowskiego

Barbara Koś
Nagrodę im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia  otrzymała Mira Zyśko z Lublina. Nagrodę wręczyli Agnieszka Kołakowska i prezydent Radomia Radosław Witkowski.
Nagrodę im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia otrzymała Mira Zyśko z Lublina. Nagrodę wręczyli Agnieszka Kołakowska i prezydent Radomia Radosław Witkowski. Barbara Koś
Wręczenie Nagrody imienia Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia oraz debata o sprawiedliwości to główne wydarzenia drugiego dnia VIII Radomskiego Festiwal Filozofii "Okna" imienia profesora Leszka Kołakowskiego.

Tym razem uczestników i gości festiwalu zaproszono do amfiteatru przy pasażu Leszka Kołakowskiego obok ulicy Chrobrego. Dominowała młodzież II LO imienia Marii Konopnickiej.

Wszystkich powitali Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej i Dariusz Żytnicki, dyrektor ”Konopnickiej”.

-To właśnie do naszej szkoły chodził przyszły profesor Leszek Kołakowski – przypomniał dyrektor Żytnicki. – Dlatego bierzemy co roku udział w festiwalu a także- uczymy młodzież filozofii.

Dyrektor Żytnicki w imieniu „Konopnickiej” wręczył bukiet róż Agnieszce Kołakowskiej, córce profesora, gościowi festiwalu.

Następnie odbyła się uroczystość uhonorowania laureatów XXVIII Olimpiady Filozoficznej. Nagrodę im. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia otrzymała Mira Zyśko z Lublina. Nagrodę specjalną za najlepszy esej poświęcony jednej z bajek Kołakowskiego –Andrej Jegorow z Krakowa.

Nagrodę wręczyli Agnieszka Kołakowska i prezydent Radomia Radosław Witkowski, Oboje życzyli młodym filozofom dalszego twórczego poznawania tej dziedziny.

Potem rozpoczęła się debata filozoficzna o sprawiedliwości z udziałem Agnieszki Kołakowskiej, doktora Andrzeja Ziółkowskiego z Warszawy oraz laureatów XXVIII Olimpiady Filozoficznej.

Punktem wyjście debaty była powiastka Leszka Kołakowskiego ”Debata filozoficzna Królika z Dudkiem o Sprawiedliwości”, w której już na początku Królik mówi, że nie ma na świecie sprawiedliwości.

Utwór odczytały najpierw Ewa Golda i Anita Pikiewicz z II LO. Później przypomniano definicję sprawiedliwości i rozważano kwestie związane z tym pojęciem.

Rozmową kierowali Agnieszka Kołakowska i Andrzej Ziółkowski a Mira Zyśko i Andrej Jegorow wyrażali swoje poglądy na ten temat. W konkluzji okazało się, że zdanie Królika z powiastki, że sprawiedliwości nie ma, jest bardzo skomplikowane i bardzo pojemne. Tak jak samo pojęcie: sprawiedliwość.

Uzupełnieniem spotkania stała się inscenizacja bajki „Adam i Ewa” według Marka Twaina, przygotowana przez uczennice II LO im. Marii Konopnickiej: Anitę Pikiewicz i Barbarę Bednarczyk pod opieka polonistek. Spektakl bardzo się podobał widzom.

Po południu w Resursie odbyło się spotkanie z radomskim filozofem prof. Cezarym Mordką połączone z promocją jego książki „Protagonista” a potem zaprezentowano przedstawienie ,,Rozmowa z diabłem doktora Lutra w Wartburgu 1521". Ten monodram w reżyserii Katarzyny Sasal pokazał Sergiusz Cyngot z Teatru Poszukiwań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie