Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warsztaty w Radomiu. Bezpłatne konsultacje "Zapytaj mnie o autyzm"

Karolina Mroczek
Karolina Mroczek
W ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu odbyły się otwarte konsultacje z rodzicami, nauczycielami i terapeutami w Radomiu.

W środę odbyły się konsultacje dla rodziców dzieci z zaburzeniami ze spectrum autyzmu, nauczycieli oraz terapeutów. Spotkanie pod hasłem „Zapytaj mnie o autyzm” odbyło się w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu. Uczestnicy konsultacji mieli możliwość konsultacji, wymiany doświadczeń oraz skorzystania z fachowej pomocy dotyczącej autyzmu oraz jego diagnozowania i terapii.

Żywe rozmowy i dyskusje

Organizatorami wydarzenia w ramach Europejskiego Tygodnia Autyzmu były Klub Rodzica JiM oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu.

- Zorganizowaliśmy te konsultacje zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli oraz terapeutów. Można było przyjść, porozmawiać i poznać spojrzenie każdej ze stron. Staraliśmy się także, przybliżyć specyfikę tego zaburzenia. To nie były wykłady całodniowe, ale żywe rozmowy i dyskusje. Każdy mógł do nas dotrzeć. Dyżurowali terapeuci i rodzice, którzy odpowiadali na pytania zainteresowanych – powiedziała Aneta Stańczyk, koordynator klubu JiM w Radomiu, a także mama autystycznego chłopca.

Czym jest autyzm?

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Diagnozowany jest już u jednego dziecka na sto przypadków i dotyka tysiące dzieci w całej Polsce. Rodziny, w których są dzieci ze spektrum autyzmu zmagają się z licznymi problemami. Do najważniejszych z nich należą: brak dostępu do wczesnej diagnozy, długie oczekiwanie na terapię. Rodzice najczęściej rezygnują z pracy zawodowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem.

- Autyzm jest to zaburzenie, którego nie wolno mieszać z chorobą. Na autyzm nie ma lekarstwa. Najważniejsza dla dziecka autystycznego jest praca terapeutyczna. Sygnały autyzmu są zwykle zaburzeniem w kilku obszarach - dodała Aneta Stańczyk.

Do najważniejszych symptomów autyzmu należą: kłopoty z mówieniem, z relacjami i interakcjami z innymi osobami, problemy z odnalezieniem się w nowym środowisku, a także stereotypowe zachowania. Na przykład dziecko używa nietypowych przedmiotów do zabawy lub układa zabawki w długie rzędy.

- Mój syn był diagnozowany pięć lat temu w Radomiu. Wówczas było zarejestrowanych już ponad 300 osób. Te liczby są teraz znacznie większe. W Polsce na autyzm cierpi około 100 tysięcy osób. Oczywiście jeszcze nie wszystkie przypadki są zdiagnozowane - powiedziała Aneta Stańczyk.

Gdzie szukać pomocy?

Specjalistą, który diagnozuje autyzm, jest psychiatra. Wszystkie osoby na początku drogi z autyzmem mogą uzyskać bezpłatną pomoc w Klubie Rodziców JIM. W Radomiu koordynatorem jest Aneta Stańczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie