Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczęło się w Radomiu 2018. Zespół IRA, raper Kękę i grupa Alicetea w koncercie na obchody 42. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego

Marcin Genca
Marcin Genca
Zespół IRA, raper Kękę i grupa Alicetea koncertowały na deptaku w Radomiu w ramach 42. rocznicy Radomskiego Czerwca 1976.
Zespół IRA, raper Kękę i grupa Alicetea koncertowały na deptaku w Radomiu w ramach 42. rocznicy Radomskiego Czerwca 1976. Marcin Genca
Tegoroczne czterodniowe obchody 42. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego z czerwca 1976 roku rozpoczęły się w piątek, 22 czerwca. Wieczorem na Placu Corazziego z koncertami wystąpili radomscy artyści raper Kękę, czyli Piotr Siara, zespół Alicetea oraz supergrupa IRA z Arturem Gadowskim na czele.

Koncert rozpoczął się o godz. 18.30, kiedy prowadzący muzyczne widowisko Jarosław Rabenda, popularny i znany aktor Teatru Powszechnego w Radomiu, przypomniał krótko historię robotniczego protestu z czerwca 1976 roku i jego konsekwencje dla ludzi, którzy wówczas protestowali oraz miasta, które przez lata było karane przez władze komunistyczne za ten krótkotrwały zryw wolności.

Tuż pod sceną siedzieli przedstawiciele Stowarzyszenia Czerwiec 76, osoby represjonowane po wydarzeniach radomskich, a także członkowie ich rodzin.

Potem popłynęła muzyka, a na scenie pojawił się jeden z najlepszych polskich raperów, radomianin Piotr Siara, znany jako Kękę. Chłopak z Ustronia szybko nawiązał kontakt ze zróżnicowaną wiekowo publicznością. Deptak zapełnili jednak przedstawiciele bardzo młodego pokolenia, którzy razem z artystą śpiewali jego utwory.

Później sceną zawładnęła grupa Alicetea, grająca muzyczną kombinację gatunków reggae, rocka i ska. Choć grupa nie jest znana z przebojów radiowych, to ma liczne grono swoich fanów, a sam występ był energetyczny.

Na scenie pojawił się również Radosław Witkowski, prezydent Radomia, który krótko przypomniał, że Radom był również jednym z miast w drodze do polskiej wolności.

- Możemy powiedzieć, że hasło "Zaczęło się w Radomiu" to już europejska marka. Chcemy przypominać kolejnym pokoleniom o tym, jak w 1976 roku w Radomiu zaczęła się nasza droga do wolności. Jednocześnie chcemy budować poczucie tożsamości mieszkańców naszego miasta i dumy z bohaterskiej postawy radomskich robotników - mówił prezydent Radosław Witkowski.

Tuż po nim na scenie pojawili się członkowie radomskiej supergrupy IRA: Artur Gadowski, Wojtek Owczarek, Piotr Sujka, Piotr Konca i Sebastian Piekarek, dając ponad godzinny koncert, złożony z samych przebojów.

- Gramy normalny koncert, 14 numerów plus bisy i cieszymy się, że możemy dziś być razem w Radomiu i wystąpić dla jego mieszkańców - mówił nam przed występem Artur Gadowski.

Ostry, energetyczny rock rozpalił publiczność, a na deptaku zebrały się wielkie tłumy

Mimo zróżnicowanych gatunków muzycznych, większość uczestników Wydarzeń Czerwcowych z 1976 roku przyjęła koncert bardzo dobrze i doskonale bawiła się, zwłaszcza podczas występu zespołu IRA.

- W opinii wielu z nas zabrakło jakiegoś mocniejszego akcentu, przypominającego tamte wydarzenia, albo dedykowanej im specjalnej piosenki. Jesteśmy jednak zadowoleni, że dzięki takim wydarzeniom nie ginie pamięć o Czerwcu 1976 - mówił nam Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie