Kanonizacja Papieża Polaka. Radomianie będą świętować w...

  Kanonizacja Papieża Polaka. Radomianie będą świętować w Rzymie, przed telewizorami i na ulicy Jana Pawła II (program uroczystości)

  /wit/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  W niedziele na scenie przy ulicy Jana Pawła II wystąpi około 120 solistów i muzyków z zespołem "Lumen”.

  W niedziele na scenie przy ulicy Jana Pawła II wystąpi około 120 solistów i muzyków z zespołem "Lumen”. ©archiwum

  Z Radomia do Rzymu wyjechały ostatnie autokary z pielgrzymami udającymi się na kanonizację papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Większość radomian i mieszkańców regionu niedzielne uroczystości zamierza śledzić w domach przed telewizorami. Obiecują modlitwę i duchową łączność z tymi, którzy udali się na Plac Świętego Piotra.
  W niedziele na scenie przy ulicy Jana Pawła II wystąpi około 120 solistów i muzyków z zespołem "Lumen”.

  W niedziele na scenie przy ulicy Jana Pawła II wystąpi około 120 solistów i muzyków z zespołem "Lumen”. ©archiwum

  Czekaliśmy dziewięć lat!

  Czekaliśmy dziewięć lat!


  Na kanonizację papieża-Polaka czekaliśmy dziewięć lat. By Kościół mógł zdecydować o uświęceniu osoby błogosławionej, muszą być udokumentowane cuda, jakie zadziały się za pośrednictwem tego błogosławionego. Tak stało się w przypadku papieża Jana Pawła II. 5 lipca 2013 wydano dekret w sprawie cudu za wstawiennictwem błogosławionego Jana Pawła II. Cudem tym, jak poinformował ksiądz Federico Lombardi, jest zatwierdzone przez lekarzy i teologów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i niewytłumaczalne z punktu widzenia medycznego, uzdrowienie Kostarykanki, cierpiącej na nieoperacyjnego tętniaka mózgu. Kobieta, oglądając beatyfikację Jana Pawła II, zaczęła do niego się modlić, po czym doznała nagłego uzdrowienia.  Na ten moment Polacy czekali dziewięć lat - papież Jan Paweł II zostanie świętym.
  27 kwietnia na placu Świętego Piotra tłum wiernych będzie uczestniczyć w kanonizacji papieża-Polaka oraz papieża-Włocha - Jana XXIII.

  Radomianie również tam będą. Większość pielgrzymek zorganizowały parafie. Do wiecznego miasta udali się już między innymi wierni z parafii Matki Bożej Bolesnej i Matki Bożej Królowej Świata. Tę ostatnią pielgrzymkę zorganizowali księża Filipini. Wyjazd miał miejsce w środę, 23 kwietnia a powrót nastąpi zaraz po uroczystościach kanonizacyjnych.

  W piątek wieczorem do Rzymu, autokarami wyjechali też przedstawiciele radomskiej Solidarności. Zabrali ze sobą kielich mszalny przekazany przez prezydenta Andrzeja Kosztowniaka.

  - Poza udziałem w niedzielnych uroczystościach w programie naszej wycieczki jest zwiedzanie między innymi Asyżu, Rzymu, Padwy i Wenecji - wspomnieli uczestnicy.  Wizyta papieża w Radomiu

  Wizyta papieża w Radomiu


  Jan Paweł II gościł w Radomiu podczas swojej czwartej pielgrzymki do ojczyzny - 4 czerwca 1991 roku. Podczas pielgrzymki wygłosił katechezę na temat Dekalogu. W Radomiu rozważane było piąte przykazanie: "Nie zabijaj" i słowa z Ewangelii świętego Mateusza: "Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości".  Ci, którzy nie pojechali do Watykanu kanonizację będą oglądać w domach w telewizji.

  - Na pewno nie będzie takiej atmosfery jak na Placu Świętego Piotra, ale nie będzie też tłoku, a w moim wieku to istotne. Zdrowie nie pozwala mi już na dalekie wyjazdy, dlatego zostaje domowe zacisze i modlitwa - mówi pani Kazimiera Rutkowska.

  Okazuje się, że w Radomiu też będzie można poczuć wzniosłą atmosferę uroczystości kanonizacyjnych papieży Polaka i Włocha.

  W piątek o godzinie 18 w Resursie Obywatelskiej otwarta została wystawa "Radomskie ślady świętości". Ukazuje różne wątki obecności papieża na ziemi radomskiej.

  W sobotę w radomskiej katedrze o godzinie 20 rozpocznie się czuwanie modlitewne "Święci Papieże na nasze czasy". Uczestnicy czuwania przyniosą czerwone lampiony, z których pod pomnikiem papieża Polaka ułożone zostanie wielkie serce.

  W niedzielę uroczystości kanonizacyjne radomianie uczczą koncertem na ulicy Jana Pawła II.

  Uroczystości rozpoczną się o godzinie 18 mszą świętą w katedrze. O 20 wierni przeniosą się na Ustronie, gdzie na scenie przy ulicy Jana Pawła II wystąpi około 120 solistów i muzyków z zespołem "Lumen".

  - Nie pierwszy raz będziemy gościć w Radomiu na uroczystościach związanych z Ojcem Świętym. Tym razem przygotowaliśmy specjalny program słowno-muzyczny, w którym są poruszane najważniejsze dokonania związane z pontyfikatem Jana Pawła II - mówi Zbigniew Małkowicz, dyrygent, kompozytor i pianista z zespołu "Lumen". - Będą to wątek maryjny, miłosierdzia, młodzieży, ale także cierpienia ludzi starszych. Radomianie usłyszą nową pieśń "Hymn dla Najświętszej Maryi Panny" z mocnymi wątkami patriotyczno-maryjnymi. Postawimy jednak na utwory radosne, dynamiczne, postaramy się także, żeby każdy mógł z nami zaśpiewać, dlatego w repertuarze znalazły się znane piosenki.

  Na scenie zespołowi towarzyszyć będzie Radomska Orkiestra Kameralna pod batutą dyrygenta Tadeusza Wicherka, oraz chóry parafialne z czterech parafii: katedry, świętego Kazimierza, świętego Stefana i Najświętszego Serca Jezusowego.

  Do udziału w koncercie zaproszono jednego z najlepszych polskich wykonawców jazzowych - Janusza Szroma.

  O godzinie 21.37 nastąpi odsłonięcie obrazu Świętego Jana Pawła II, a potem błogosławieństwo relikwiami przedstawiciela biskupa radomskiego, kanclerza Kurii Diecezji Radomskiej księdza prałata Edwarda Poniewierskiego.

  Uroczystości zakończy wspólne odśpiewanie "Barki".

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Wszystkie komentarze (10) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Miss Ziemi Radomskiej 2018 - grupa finałowa!

  Miss Ziemi Radomskiej 2018 - grupa finałowa!

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  start.up.press - zgłoś swój biznes lub pomysł [KONKURS]

  start.up.press - zgłoś swój biznes lub pomysł [KONKURS]

  KIELCE - Raj dla dzieci !

  KIELCE - Raj dla dzieci !