Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liceum im. Konarskiego w Radomiu domaga się windy dla niepełnosprawnych uczniów

/Sok/
- Każdego dnia musimy pokonywać schody w naszej szkole. Na szczęście – zawsze pomagają nam koledzy z klasy, ale winda ułatwiłaby poruszanie się po budynku – mówią, od lewej: Dominik Szymański i Arkadiusz Dolega – na wózku. Obok uczniów – dyrektor Wiktor Karoń.
- Każdego dnia musimy pokonywać schody w naszej szkole. Na szczęście – zawsze pomagają nam koledzy z klasy, ale winda ułatwiłaby poruszanie się po budynku – mówią, od lewej: Dominik Szymański i Arkadiusz Dolega – na wózku. Obok uczniów – dyrektor Wiktor Karoń. Antoni Sokołowski
W Radomiu rozpoczęło się głosowanie na inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego. Uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Konarskiego w Radomiu potrzebują windy.

Uczniowie, rodzice i nauczyciele chcą, by inwestycja przy ich szkole została zbudowana w ramach tak zwanego budżetu obywatelskiego. Właśnie rozpoczęło się głosowanie w całym mieście i wiele szkół, placówek, stara się o wsparcie dla ich pomysłów. Liceum "Konarskiego" też chce wykorzystać szansę.

OBNIŻONE PIĘTRA

Dyrekcja liceum zwraca uwagę, że ich szkoła należy do wyjątkowych placówek. Od 14 lat są tu klasy integracyjne.

- Mamy u nas uczniów z niepełnosprawnością ruchową, ale i niedosłyszących, niedowidzących. Wszyscy ci uczniowie chwalą, że jest u nas wspaniała atmosfera: uczniowie sobie pomagają, są życzliwi dla siebie, bo taki też jest cel integracji. Jednak są w budynku bariery architektoniczne, których sami nie jesteśmy w stanie załatwić: w liceum nie ma windy, a bardzo by się przydała - mówi Wiktor Karoń, dyrektor X Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Konarskiego w Radomiu.

Budynek w liceum rzeczywiście jest dość specyficzny. Zachodnie skrzydło zostało dobudowane później, niż główny budynek i w dodatku tak nieszczęśliwie, że piętra są na różnych poziomach.

- Nie przejedziemy całego korytarza, by dostać się do kolejnych klas, bo są schodki - pokazują uczniowie jeżdżący na wózkach.

Każde przejście z klasy do klasy wymaga pokonania kilku schodków. Co prawda uczniowie pomagają sobie, ale czasami trzeba podejść do toalety, czy do biblioteki, a nie zawsze jest ktoś pod ręką do wsparcia.

KONIECZNA POMOC

Nauczyciele chcą zaktywizować uczniów i ich rodziców, by glosowali za budową windy w ramach budżetu obywatelskiego. Głosowanie już trwa.

- Będziemy nie tylko namawiać rodziców uczniów o głosowania za naszym projektem, ale szukać wsparcia wszędzie, gdzie się tylko da - mówią nauczyciele.

Szkoła ma już gotowe plany architektoniczne windy. Odpada więc koszt przygotowania projektu. Chodzi teraz o zdobycie funduszy na zbudowanie samego szybu windy i zamontowania gotowej maszynerii.
Uczniowie dodają, że z windy korzystaliby nie tylko uczniowie jeżdżący na wózkach, ale i niedosłyszący, czy niedowidzący.

- Im też wygodniej byłoby przejechać windą, niż korzystać z zatłoczonych nieraz schodów - dodają uczniowie.

TRWA ZBIERANIE PODPISÓW

Do budżetu obywatelskiego na rok 2015 do głosowania poddano 89 projektów. Te, które zdobędą największą ilość głosów mieszkańców w poszczególnych obszarach, będą realizowane w przyszłym roku.

Głosowanie trwa od 19 maja do 10 września. Każdy z projektów można będzie ocenić przyznając mu punkty w skali od 0 do 5 - gdzie 5 należy rozumieć jako projekt bardzo potrzebny. Urny do głosowania są w czterech stałych punktach: Biuro Rady Miejskiej, Biuro Obsługi Mieszkańca, Centrum Komunikacji Społecznej, Centrum Organizacji Pozarządowych. Jednak podczas imprez i wydarzeń miejskich oraz w dodatkowo wyznaczonych miejscach też staną urny. Do takich miejsc należy: PSP nr 4 w Radomiu, ul. Wyścigowa 49 - głosowanie od 19 maja do 15 lipca; Dom kultury Idalin, ul. Bluszczowa 4/8, glosowanie od 16 lipca do 10 września; Zespół Szkół Integracyjnych w Radomiu, ul. Wierzbicka 81/83 - głosowanie od 19 maja do 30 czerwca; Dom Kultury Borki, ul. Sucha 2 - głosowanie od 1 lipca do 10 września; PSP nr 29 w Radomiu, ul. Ceglana 14 - głosowanie od 19 maja do 15 lipca; "Kuźnia Artystyczna" ul. Daszyńskiego 5 - od 16 lipca do 10 września; PSP nr 19 w Radomiu, ul. Energetyków 10 - od 19 maja do 15 lipca; PSP nr 33 w Radomiu, ul Kolberga 5 - od 16 lipca do 10 września.

Prawo udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Radomia, który ukończył 16 rok życia. Można też głosować drogą elektroniczną, za pomocą internetowego systemu głosowania w budżecie obywatelskim - dostępny na stronie miasta www.radom.pl. 10 października poznamy listę wygranych projektów, wybranych przez mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie