Radomianie coraz chętniej oddają krew dla potrzebujących

  Radomianie coraz chętniej oddają krew dla potrzebujących

  /wit/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Rafał Szeliga krew oddaje systematycznie. - W ten sposób pomagam potrzebującym – mówi.

  Rafał Szeliga krew oddaje systematycznie. - W ten sposób pomagam potrzebującym – mówi. ©Tadeusz Klocek

  Okres letni, to czas wzmożonej liczby wypadków na drogach i w rolnictwie. Wtedy aktywność krwiodawców jest nieoceniona. Dlatego Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu apeluje do ludzi dobrego serca by dzielili się krwią z potrzebującymi, uczestnicząc w akcjach organizowanych na: piknikach, festynach, przy parafiach, a także w stałych punktach Radomia.
  Rafał Szeliga krew oddaje systematycznie. - W ten sposób pomagam potrzebującym – mówi.

  Rafał Szeliga krew oddaje systematycznie. - W ten sposób pomagam potrzebującym – mówi. ©Tadeusz Klocek

  Kto może oddać krew?

  Kto może oddać krew?


  Krwiodawcą możesz zostać jeśli masz 18-65 lat, ważysz powyżej 50 kilogramów, nie chorowałeś na żółtaczkę, zapoznasz się z "informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców" i wypełnisz specjalny kwestionariusz, jeśli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

  Kiedy i gdzie oddać krew?

  6 czerwca (piątek) w godzinach 11 - 17 - Piknik "Zdrowy Radom Festyn Promocji Zdrowia", Plac Konstytucji 3-go Maja w Radomiu. 7 czerwca (sobota) w godzinach 10.45 - 17 - Piknik Naukowy - ulica Żeromskiego 53 w Radomiu. 15 czerwca (niedziela) w godzinach 13 - 18 - Piknik Strażacki przy zalewie na Borkach.  1 na 10 pacjentów szpitala potrzebuje transfuzji, a krew potrzebna jest co minutę. Corocznie zapotrzebowanie na nią rośnie ponad dwukrotnie szybciej niż liczba dawców.

  - Nie da się jej zgromadzić na zaś, można jedynie pozyskać określony jej zapas. Ma ona określoną ważność, w zależności od czynnika konserwującego 35 bądź 42 dni. Ponieważ jest cennym lekiem, którego nie można niczym zastąpić apelują o nią szpitale i kliniki. My jako placówka służby krwi dbamy o to, by życiodajnej substancji nigdzie nie zabrakło - mówi Józef Waniek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

  Obecnie placówka dysponuje bezpiecznym zapasem - 328 jednostek krwi, ale sytuacja może się zmienić z dnia na dzień, bo o tej porze roku dochodzi do zwiększonej liczby wypadków drogowych. Przed nami wakacje, wtedy o krew częściej też apelują szpitale.

  - Najgorzej jest z krwią Rh-, bo ma ją ograniczona liczba ludzi - tylko 30 procent. Mimo znacznego zaawansowania dzisiejszej medycyny, nie wynaleziono substytutu krwi. Nie ma więc innego sposobu pomocy dla potrzebujących transfuzji niż pozyskanie krwi od innych. By pozyskać krwiodawców organizujemy szereg akcji wyjazdowych, uczestniczymy w piknikach, festynach. Nasz czerwony autobus nigdy jeszcze nie był pusty. Na stanowiskach do oddawania krwi zasiadają ludzie dobrej woli - mówi Józef Waniek.

  18 maja krew oddawali uczestnicy II Pikniku Zdrowia
  Udało się pozyskać 19 litrów cennego leku. W pierwszą niedzielę czerwca czerwony autobus zaparkował przy parafii na Bielisze.

  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu wychodząc naprzeciw oczekiwaniom krwiodawców organizuje także zbiórki w znanych punktach miasta. W czwartki (od 8 maja do 30 października) w godzinach 11.30 - 17 krew można oddawać w ambulansie zaparkowanym przed budynkiem Poczty Polskiej przy ulicy Prażmowskiego 2. Zbiórki są też prowadzone w piątki (od 9 maja do 26 września) w godzinach 11 - 17 przy Plac Konstytucji 3-go Maja.

  Krew można oddawać także w siedziba RCKiK w Radomiu przy ulicy Limanowskiego 42. Rejestracja jest czynna w poniedziałki i środy od 7 do 14, we wtorki od 7 do 18, czwartek i piątek zaś od 7 do 13.
  Sukcesy bije kampania organizowana przez RCKiK w Radomiu i Caritas Diecezji Radomskiej zatytułowana: "Podaruj Kroplę Miłości". Krew oddają mieszkańcy poszczególnych parafii.

  - Kampania została zapoczątkowana w lutym 2012 roku. Do tej pory udało nam się zorganizować 111 zbiórek, a krew oddało 2740 osób. Cieszy to, że do naszej akcji przyłącza się coraz więcej parafii. Ostatnio te w Bierwcach i Bielisze. Wśród najaktywniejszych w diecezji jest parafia Jana Chrzciciela w Zakrzewie, która zorganizowała do tej pory aż 11 akcji - opowiada dyrektor Waniek.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Miss Ziemi Radomskiej 2018 - grupa finałowa!

  Miss Ziemi Radomskiej 2018 - grupa finałowa!

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  KIELCE - Raj dla dzieci !

  KIELCE - Raj dla dzieci !