Nacjonaliści przeszli ulicą Żeromskiego w Radomiu (wideo,...

  Nacjonaliści przeszli ulicą Żeromskiego w Radomiu (wideo, zdjęcia)

  /jp/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Policja nie interweniowała, mimo, że wbrew ponawianym wezwaniom funkcjonariuszy, użyto rac i petard.

  Policja nie interweniowała, mimo, że wbrew ponawianym wezwaniom funkcjonariuszy, użyto rac i petard. ©Janusz Petz

  "A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści" oraz "zawsze i wszędzie policja j….ana będzie" - z takimi hasłami na ustach kilkuset radomskich nacjonalistów oraz kibiców Radomiaka przeszło ulicami miasta. Głośne skandowanie haseł antykomunistycznych i skierowanych przeciwko Platformie Obywatelskiej odbyło się też pod pomnikiem Robotniczego Protestu 1976.
  Policja nie interweniowała, mimo, że wbrew ponawianym wezwaniom funkcjonariuszy, użyto rac i petard.

  Policja nie interweniowała, mimo, że wbrew ponawianym wezwaniom funkcjonariuszy, użyto rac i petard. ©Janusz Petz


  Były to obchody rocznicy Radomskiego Czerwca 1976 zorganizowane przez radomskie organizacje prawicowe. Marsz przeszedł od ronda księdza Kotlarza pod pomnik Robotniczego Protestu 1976.
  Policja nie interweniowała, mimo, że wbrew ponawianym wezwaniom funkcjonariuszy, użyto rac i petard. "Nadchodzą…nadchodzą…nacjonaliści" - skandowali uczestnicy marszu.

  Były też inne hasła: " Radom miastem narodowym", "Sierpem i młotem czerwoną hołotę", "Gdyby nie Ursus, Gdyby nie Radom, to być wpie..ł chleb z marmoladą", "wczoraj oni dzisiaj my", "byłeś w ZOMO, byłeś w ORMO, teraz jesteś za platformą".

  Wcześniej przed południem ze złożenia kwiatów pod pomnikiem Robotniczego Protestu 1976 zrezygnowali przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Postanowili złożyć kwiaty 25 czerwca.
  "Dzisiejsze złożenie kwiatów pod pomnikiem Robotniczego Protestu jesteśmy zmuszeni przesunąć na dzień 25 czerwca. Chcemy uczcić pamięć tamtych dni z godnością, natomiast z informacji jakie mamy na ta chwilę wynika, że stalibyśmy się powodem do wszczęcia awantur ze strony środowisk narodowościowych…nie chcemy brać udziału w prowokacjach" - napisał do dziennikarzy Marcin Dąbrowski, rzecznik lokalnego SLD.

  Kwiaty mieli złożyć pod pomnikiem radny wojewódzki Leszek Rejmer oraz kandydat na prezydenta Radomia Wojciech Bernat.

  - Ja rozumiem, że ta partia chce się odciąć od przeszłości, ale takie gesty mnie tylko śmieszą. Trochę to późno. Może młodzi działacze tej partii mogliby walczyć o lewicowe ideały i odwoływać się do tradycji radomskiego czerwca, ale musieliby najpierw zerwać z "postpezepeerowskimi dziadkami", którzy odpowiadają za to, co się wtedy działo w Polsce - powiedział Andrzej Sobieraj, lider pierwszej Solidarności, który pod pomnikiem oczekiwał na przyjście manifestujących ludzi.

  Wśród uczestników marszu zauważyliśmy Dariusza Grabowskiego, niegdyś posła Ziemi Radomskiej. Wśród osób uczestniczących w manifestacji przy pomniku byli działacze historycznej Solidarności, poseł Marek Suski oraz jeden radny z Prawa i Sprawiedliwości.  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Wszystkie komentarze (7) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Miss Ziemi Radomskiej 2018 - grupa finałowa!

  Miss Ziemi Radomskiej 2018 - grupa finałowa!

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  KIELCE - Raj dla dzieci !

  KIELCE - Raj dla dzieci !