Drugi kierunek studiów za darmo?

  Drugi kierunek studiów za darmo?

  /mod/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Drugi kierunek studiów za darmo?

  ©archiwum

  Sejm przegłosował nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Dzięki nowym przepisom, osoby, które chcą studiować więcej niż jeden kierunek, nie będą już musiały płacić za drugie ani kolejne studia.
  Drugi kierunek studiów za darmo?

  ©archiwum

  Przypomnijmy, że w czerwcu tego roku Trybunał Konstytucyjny uznał opłaty za drugi kierunek studiów za niezgodne z konstytucją. Obowiązywały one od października 2011 roku. Student, który podjął drugi kierunek studiów musiał za niego płacić. Takie przepisy wprowadzono w życie na uczelniach publicznych przez nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Nie dotyczyło to żaków, którzy mieli stypendium rektora. Teraz przepisy traktują wszystkich studentów równo.

  ZREZYGNOWALI Z OPŁAT

  Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego przepisy z 2011 przestaną obowiązywać od 30 września 2015, czyli od roku akademickiego 2015/2016. Jednak po jego ogłoszeniu, niektóre uczelnie w Polsce zrezygnowały z opłat i nie będą ich pobierać już od najbliższego października, czyli od roku akademickiego 2014/2015. Opłat jeszcze nie zniosła jedyna publiczna uczelnia w Radomiu - Uniwersytet Technologiczno - Humanistyczny.

  - Czekamy na wejście w życie nowej ustawy. Kiedy to się stanie z pewnością zostaną podjęte stosowne decyzje przez władze uczelni - mówi Aneta Mirosz, rzecznik prasowy rektora Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu.

  22 STUDENTÓW

  Aneta Mirosz dodaje, że obecnie na dwóch kierunkach na radomskiej uczelni studiuje 22 żaków. - Z opłatami za drugi kierunek muszą się liczyć studenci, którzy rozpoczęli studia po 1 października 2012 roku (decyzja o przyjęciu wydana została po 30 września 2012) - informuje nasza rozmówczyni. - Zwolnieni z opłat mogą zostać zaś ci, którzy znajdą się w 10 procentach najlepszej grupy studentów na swoim drugim kierunku.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Miss Ziemi Radomskiej 2018 - grupa finałowa!

  Miss Ziemi Radomskiej 2018 - grupa finałowa!

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  KIELCE - Raj dla dzieci !

  KIELCE - Raj dla dzieci !