Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza nowy program profilaktyczny w radomskich szkołach

/wit/
Wojciech Kukwa, prezes Fundacji Zdrowy Sen i Danuta Krajewska lekarz laryngolog twierdzą, że Dzieci, które źle oddychają podczas snu mogą rozwijać się gorzej od swoich rówieśników. Wykazują liczne zaburzenia emocjonalne, mają problemy z nauką. W większości przypadków za chrapanie i bezdechy odpowiedzialny jest przerost migdałków.
Wojciech Kukwa, prezes Fundacji Zdrowy Sen i Danuta Krajewska lekarz laryngolog twierdzą, że Dzieci, które źle oddychają podczas snu mogą rozwijać się gorzej od swoich rówieśników. Wykazują liczne zaburzenia emocjonalne, mają problemy z nauką. W większości przypadków za chrapanie i bezdechy odpowiedzialny jest przerost migdałków. Tadeusz Klocek
Wszystkie dzieci z klas pierwszych będą w tym roku objęte diagnostyką zaburzeń oddychania podczas snu. Od września w radomskich szkołach podstawowych rusza program profilaktyczny, na który miasto przeznaczyło ze swojego tegorocznego budżetu 20 tysięcy złotych.

Pilotażowo analogiczny program był już realizowany w ubiegłym roku w 9 radomskich szkołach podstawowych. Jego efekty ocenione zostały pozytywnie. Program, realizowany w Radomiu pilotażowo, został przesłany do Agencji Oceny Technologii Medycznych.

- To nam umożliwia wpisanie go do programów zdrowotnych realizowanych w Radomiu na stałe - wyjaśnia Anna Kwiecień, wiceprezydent Radomia.

Właśnie rozstrzygnięty został konkurs na realizację zadania publicznego dotyczącego promocji zdrowia pod nazwą "Moje dziecko nie chrapie - Miasto Radom 2014 rok". Dotację w kwocie 20 tysięcy złotych na jego realizację otrzymała Fundacja Zdrowy Sen, która zajmowała się w Radomiu również pilotażową wersją programu.

- Chcemy inwestować w naszych najmłodszych mieszkańców, bo od obecnego stanu ich zdrowia w ogromnym stopniu zależy ich przyszłość - mówi wiceprezydent Anna Kwiecień.

Program realizowany będzie od września do grudnia tego roku. Diagnostyką objętych zostanie 2900 pierwszoklasistów. Wstępna selekcja polega na wypełnieniu przez rodziców dziecka ankiety, której wyniki zostaną przeanalizowane przez lekarzy i pozwolą na wyłonienie grupy dzieci wymagających konsultacji laryngologa.

Chrapanie u dzieci jest najczęściej związane z przerostem migdałka. Profilaktyka tego schorzenia nie jest możliwa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, a jednocześnie, jak informują specjaliści, zaburzenia spowodowane przez przerost trzeciego migdałka są na wczesnym etapie rozwoju dziecka łatwe do wychwycenia i wyeliminowania.

Zabieg związany z usunięciem przerośniętego migdałka zapobiega też schorzeniom laryngologicznym, związanym ze stanami zapalnymi uszu i dróg oddechowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie