Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieskuteczna próba odwołania wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Radomskiego

/jp/
Tadeusz Nowicki głosuje w swojej sprawie.
Tadeusz Nowicki głosuje w swojej sprawie.
Stosunkiem głosów 5 za i 15 przeciw upadł podczas piątkowej Sesji Rady Powiatu Radomskiego wniosek o odwołanie z funkcji wiceprzewodniczącego rady Tadeusza Nowickiego. W samorządzie powiatowym czuć już gorączkę przedwyborczą - dwoje radnych zmieniło barwy polityczne.

Tadeusz Nowicki to jedyny w radzie radny związany z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Objął to stanowisko, po tym jak w marcu odsunięto od współrządzenia w samorządzie powiatowym Prawo i Sprawiedliwość.

WŁADZA ORAZ SKŁÓCENI I PODZIELENI MIESZKAŃCY

Tym razem to radni Prawa i Sprawiedliwości podjęli próbę odwołania Tadeusza Nowickiego. Powodem był konflikt, skutkujący rozlicznymi sprawami w sądzie, pomiędzy Nowickim a byłym strażakiem z Suchej Radosławem Białkiem.

"Tadeusz Nowicki nie jest godny sprawowania funkcji wiceprzewodniczącego z racji szkodliwych działań podejmowanych wobec mieszkańców powiatu. Od dwóch lat jesteśmy świadkami gorszących działań przeciwko strażakowi OSP Sucha Radosławowi Białkowi. Doprowadziły one do skłócenia i podziału wśród mieszkańców i działały na szkodę powiatu radomskiego" - napisali we wniosku radni Prawa i Sprawiedliwości.

Głosowanie nad odwołaniem wiceprzewodniczącego nie było poprzedzone dyskusją. Nie zgodził się na nią, ani nie wyraził zgody na odczytanie listu strażaka przewodniczący rady Tadeusz Osiński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- To jest oburzające. Żeby nie pozwolić nawet wnioskodawcom na zabranie głosu w tak ważnej sprawie ? Nie wiem czy to wszystko ma jeszcze coś wspólnego z demokracją - mówił po sesji radny Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Dziubasik.

ZMIANA BARW KLUBOWYCH

Ostatecznie w głosowaniu za odwołaniem Tadeusza Nowickiego było 5 posłów, dwóch wstrzymało się od głosu, a 15 było przeciw. W radzie powiatu czuć już gorącą atmosferę związaną ze zbliżającymi się wyborami. Od 16 lat w powiecie rządzi Polskie Stronnictwo Ludowe. Wyniki ostatnich wyborów do europarlamentu pokazuje, że władza w powiecie może się zmienić. W majowych wyborach PiS zdobył w powiecie ponad 53 procent głosów, a ludowcy niewiele ponad 11.

Do tego radomskim pełnomocnikiem partii Polska Razem Jarosława Gowina jest obecny koalicjant ludowców i wicestarosta Krzysztof Górak. Tymczasem na szczeblu krajowym doszło do porozumienia PiS z Jarosławem Gowinem i nie wiadomo z kim dogada się po ewentualnym sukcesie wyborczym Krzysztof Górak i jego Wspólnota Samorządowa - z PSL, czy z PiS ?
PiS liczy też na porozumienie z komitetem wyborczym, którego szefem jest były burmistrz Pionek Romuald Zawodnik. W piątek w radzie doszło do kilku zmian klubowych. Ewa Markowska
- Bzducha przeszła ze Wspólnoty Samorządowej do PiS, a Antoni Dzik, rzekomo nie zadowolony z tego, że nie umieszczono go na pierwszym miejscu listy wyborczej w zbliżających się wyborach samorządowych zmienił barwy klubowe z PiS na Wspólnotę samorządową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie