Bieg na dzielnicy socjalnej przy ulicy Marii Gajl w Radomiu

/wit/
Każdy uczestnik biegu otrzymał gratulacje od Mariusza Mędry, kierownika Pedagogów Ulicznych. caritas Diecezji Radomskiej
Wielka rywalizacja, emocje i dobra zabawa. To odczucia uczestników biegów ulicznych. Na zakończenie wakacji zorganizowano je dla młodych mieszkańców dzielnicy socjalnej przy ulicy Marii Gajl w Radomiu.
Już na starcie były emocje. Każdy chciał dotrzeć do mety pierwszy.

Biegi uliczne to część projektu "Pedagogika uliczna 2014". Jest on realizowany po to by pokazać młodym mieszkańcom dzielnic socjalnych z terenu naszego miasta jak pożytecznie, aktywnie i bez używek mogą spędzić czas wolny.

Do udziału w biegach zgłosili się zawodnicy reprezentujący różne grupy wiekowe.

- To idealny pomysł na spędzenie czasu wolnego przez naszych podopiecznych jak również profilaktyka w środowisku otwartym - wspomniał Mariusz Mędra, kierownik Pedagogów Ulicznych.

Każdy uczestnik otrzymywał numer indentyfikacyjny a także ogromne wsparcie organizatorów.
Jako pierwsze wystartowały przedszkolaki (do 7 lat) na 50 metrów. Pierwszy do mety dobiegł 6 - letni Eryk. Drugie miejsce zajęła Justynka a trzecie Oliwka.

W kolejnym biegu zmierzyły się dzieci w wieku 8-9 lat. Dystans był już poważniejszy bo sto metrów.
Już na starcie były wielkie emocje.

- Towarzyszyło nam napięcie, każdy chciał dotrzeć do mety pierwszy - opowiadały wesoło dzieci.
Pierwszy tym razem dobiegł Piotr, drugi był Oskar a trzecia Sandra.

Kolejny bieg to już 200 metrowy dystans. Zmierzyli się w nim 10 i 11 - latkowie. Oddzielnie startowali chłopcy i dziewczęta. W grupie chłopców zwyciężył Adam zaś w grupie dziewcząt Klaudia.

Czwarty bieg przeznaczony był dla nastolatków (12 - 13 lat). Do boju stanęła najliczniejsza grupa i pokonała 300 metrów. W grupie chłopców zwyciężył Hubert a w grupie dziewcząt na mecie najszybciej pojawiła się Nikola.

W ostatnim biegu zmierzyła się młodzież w wieku 14-16 lat. Dystans wynosił 400 metrów i był... męczący. Na starcie zebrali się sami chłopcy.

Choć zawodnicy wystartowali niczym torpedy, to w połowie stracili siły. Najlepszy okazał się Tomek.
- Po tym wszystkim przystąpiliśmy do biegu głównego imienia Marii Gajl - pedagoga, założycielki pierwszej szkoły żeńskiej w Radomiu. 600 metrów przebiegli ci wszyscy którzy mieli na to ochotę - opowiada Mariusz Mędra.

Pierwszy do mety dobiegł Daniel, następnie: Przemek i Kamil.

Poza upominkami i pucharami, które zostały rozdane dla najlepszych, wszyscy uczestnicy poszczególnych biegów zostali obdarowani artykułami szkolnymi.

- Nie nagrody rzeczowe były najważniejsze, ale emocje, które towarzyszyły nam na starcie - powiedział jeden z uczestników przedsięwzięcia.

Na terenie osiedla socjalnego przy ulicy Marii Gajl mieszka 380 dzieci i młodzieży. Na co dzień z pomocy pedagogów ulicznych korzysta stała grupa - 40 osób.