III Niedziela z Archeologią w Radomiu

  III Niedziela z Archeologią w Radomiu

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  W każdej Niedzieli z archeologią zainteresowaniem cieszą się pokazy walk rycerskich.

  W każdej Niedzieli z archeologią zainteresowaniem cieszą się pokazy walk rycerskich. ©Barbara Koś

  Muzeum imienia Malczewskiego zaprasza w niedzielę, 28 września, na III Niedzielę z Archeologią.
  W każdej Niedzieli z archeologią zainteresowaniem cieszą się pokazy walk rycerskich.

  W każdej Niedzieli z archeologią zainteresowaniem cieszą się pokazy walk rycerskich. ©Barbara Koś

  Niedziela zapowiada się bardzo ciekawie. Można będzie przyjrzeć się prehistorycznym skarbom, wysłuchać prelekcji o rycerskich i szlacheckich rodach Ziemi Radomskiej i unikatowych monetach Władysława Łokietka znalezionych na Piotrówce.

  - Na każdym spotkaniu pokazujemy, co nowego słychać w archeologii - mówi Małgorzata Cieślak - Koptyt, kierownik działu archeologii muzeum.- Teraz jest to projekt " Agri Cultura pierwszych rolników. Powrót do przeszłości."

  Będą archeologiczne bajki

  W projekcie wzięły udział dzieci z przedszkola i szkoły w Górach Wysokich koło Sandomierza. Podczas weekendowych spotkań z archeologią i plastyką, uczyły się o najstarszych społecznościach rolników ziemi sandomierskiej, które stworzyły nowoczesną cywilizację rolniczą.
  Rezultatem działań są cztery animowane bajki opowiadające o początkach neolitu, stworzone częściowo przez dzieci podczas zajęć warsztatowych, a zekranizowane w pracowni komputerowej za pomocą nowoczesnych technologii.
  Bajki będą prezentowane w Domu Gąski i Esterki, na naszej wystawie archeologicznej "Zanim powstało miasta. Początki Radomia".


  Opowieści o rycerskich rodach

  Kolejny wykład z cyklu "W samo południe": "Od przyłbicy do kontusza czyli przemiana rycerstwa w stan szlachecki" przygotował Mariusz Kozdrach z Zespołu Naukowego do Badań Dziejów Radomia.
  Będzie to barwna opowieść o rodach rycerskich i szlacheckich ziemi radomskiej, ze szczególnym uwzględnieniem przemian w sferze kultury materialnej na przykładzie rezydencji, uzbrojenia i ubiorów.

  "Niedziela" pokazuje zawsze efekt badań na Piotrówce.
  O 14.30 Przemysław Ziemba, prezes Radomskiego Towarzystwa Numizmatycznego opowie o "Zagadkowych znaleziskach monet znalezionych na Piotrówce", denarach Władysława Łokietka.

  Prelekcjom prowadzonym w Domu Gąski i Esterki towarzyszą warsztaty dla dzieci i rodzin: - o godzinie 11 wykopaliska dla najmłodszych i o 13.- warsztaty plastyczne: ornamentowanie naczyń, lepienie paciorków i plecionka.


  Jak pracuje archeolog?

  W Kamienicy Starościńskiej zobaczyć będzie można dwa unikatowe skarby pochodzące ze zbiorów muzealnych. To biżuteria należącej do dziewczynki-dziecka z epoki brązu oraz kosztowności, których właścicielem był mężczyzna żyjący w epoce żelaza (czasy kultury łużyckiej).

  Oba obiekty zostały odkryte przez przypadkowych znalazców na terenie regionu radomskiego.
  Młodzi archeolodzy z Rewitalizacji Sp. z o.o. i Instytutu Archeologii PAN Stanowisko Radom zapoznają także gości Kamienicy Starościńskiej z warsztatem pracy archeologa.

  Ważną częścią niedzielnego spotkania będą pokazy radomskiej grupy rekonstrukcji historycznej "Chorągiew Rycerska Ziemi Radomskiej", która w godzinach 13 - 16, zaprezentuje stroje i oręż dawnej szlachty.

  Niedziela z archeologią odbędzie się w godzinach od 10 do 16 na terenie Miasta Kazimierzowskiego, Muzeum imienia Malczewskiego, ulica Rynek 16,w Domach Gąski i Esterki, Rynek 4.5 oraz stacji archeologicznej Polskiej Akademii Nauk w Kamienicy Starościńskiej, ulica Grodzka 8.

  Wstęp wolny.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Miss Ziemi Radomskiej 2018 - grupa finałowa!

  Miss Ziemi Radomskiej 2018 - grupa finałowa!

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  KIELCE - Raj dla dzieci !

  KIELCE - Raj dla dzieci !