Wkrótce radomianie skorzystają z pierwszych kart miejskich....

  Wkrótce radomianie skorzystają z pierwszych kart miejskich. System jest już gotowy

  /inia/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Kasowniki są już gotowe do obsługi pasażerów z kartami miejskimi a tablice na przystankach wyświetlają poprawne informacje.

  Kasowniki są już gotowe do obsługi pasażerów z kartami miejskimi a tablice na przystankach wyświetlają poprawne informacje. ©mzdik

  Zakończyło się wdrażanie w Radomiu Systemu Karty Miejskiej oraz Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. - Wdrażanie trwało równo 500 dni. Pod koniec września przeprowadziliśmy odbiór techniczny wszystkich zainstalowanych urządzeń - mówi Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.
  Kasowniki są już gotowe do obsługi pasażerów z kartami miejskimi a tablice na przystankach wyświetlają poprawne informacje.

  Kasowniki są już gotowe do obsługi pasażerów z kartami miejskimi a tablice na przystankach wyświetlają poprawne informacje. ©mzdik

  Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu:

  Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu:


  - Pierwsze karty miejskie pasażerowie otrzymają już wkrótce. I od razu będą mogli z nich skorzystać, bo system jest już na to gotowy. Może się zdarzyć, że będą się pojawiać drobne pomyłki na tablicach, musimy pamiętać, że to tylko urządzenia. Będziemy je jednak na bieżąco usuwać.  We wszystkich 185 radomskich autobusach jest już 540 dwusystemowych kasowników pozwalających na kasowanie biletów papierowych i odczytywanie danych z kart miejskich.
  Są też moduły zapowiedzi głosowych przystanków oraz nowe komputery pokładowe wraz z urządzeniami GPS. A na przystankach zamontowano tablice świetlne informujące pasażerów o przebiegu trasy. - Informacje o lokalizacji wszystkich pojazdów komunikacji są w czasie rzeczywistym przesyłane do serwera systemu nadzoru ruchu. Dane pozwalają na generowanie informacji o faktycznym czasie przyjazdu poszczególnych autobusów, odpowiednie komunikaty są wysyłane drogą radiową do tablic świetlnych zamontowanych na 44 najważniejszych przystankach - wyjaśnia Dębski.

  WYGODNA KARTA MIEJSKA

  Na dziewięciu przystankach dodatkowo stanęły nowoczesne biletomaty. Już wkrótce będzie w nich można kupować papierowe bilety jednorazowe i dobowe, ale także zakodować na kartach elektroniczne bilety okresowe. - Wykonawca dostarczył też czytniki dla kontrolerów oraz urządzenia dla stanowisk personalizacji oraz doładowywania kart. Dostaliśmy również 80 tysięcy kart miejskich w czterech wzorach graficznych: jednym dla kart na okaziciela i trzech dla kart imiennych - mówi rzecznik.

  System Karty Miejskiej umożliwia elektroniczny przepływ danych i środków finansowych. - Pozwala na pobieranie opłat za przejazd autobusami komunikacji miejskiej przy użyciu plastikowych kart z chipem. W początkowym okresie Radomska Karta Miejska służy jako elektroniczny nośnik dla biletów okresowych obowiązujących w komunikacji miejskiej. Nieco później kartą będzie można posługiwać się także jak elektroniczną portmonetką i płacić nią za pojedyncze przejazdy autobusami - tłumaczy Dariusz Dębski.

  NIE TYLKO W AUTOBUSACH

  Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji planuje rozszerzyć funkcjonalność karty i kodować na niej dodatkowe usługi. W przyszłym roku karta w przyszłym roku zastąpi bilety parkingowe w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.

  W planach jest także współpraca z Kolejami Mazowieckimi oraz warszawskim Zarządem Transportu Miejskiego. - Karta miejska dostarczy nam wielu danych dotyczących ruchu pasażerskiego w komunikacji autobusowej, co umożliwi optymalizację usług przewozowych - mówi Dębski.

  System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej informuje czekających na przystankach o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu, przebiegu trasy lub zmianach w rozkładzie. - Ten system pozwoli nam na usprawnienie zarządzania taborem komunikacji miejskiej oraz busami MZDiK, zapewni też nadzór nad pracą pojazdów w czasie rzeczywistym przy wykorzystaniu urządzeń GPS zamontowanych w busach i autobusach wyjaśnia rzecznik.

  Wartość radomskiego projektu to według umowy 8 milionów 839 tysięcy 395 złotych. Firma R&G Plus z Mielca, która wygrała przetarg, ma na koncie podobne realizacje w kilkunastu polskich miastach, między innymi w Olsztynie i Kielcach.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Wszystkie komentarze (6) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Miss Ziemi Radomskiej 2018 - grupa finałowa!

  Miss Ziemi Radomskiej 2018 - grupa finałowa!

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  KIELCE - Raj dla dzieci !

  KIELCE - Raj dla dzieci !