Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W radomskich szpitalach zarządzono wzmożoną czujność w związku z wirusem ebola

/wit/
Na gorączkę krwotoczną, której epidemia trwa od kilku miesięcy, zmarło na całym świecie prawie 3,5 tysiąca osób. W radomskich szpitalach tak jak i placówkach w całym kraju zarządzono wzmożoną czujność. Pacjent z naszego regionu trafiłby do do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego przy ulicy Wolskiej w Warszawie.

Trzeba zostać w domu

Trzeba zostać w domu

Główny Inspektor Sanitarny informuje, że w przypadku wystąpienia, w okresie do 21 dni od ostatniego dnia pobytu w czterech krajach: Gwinei, Liberii, Sierra Leone oraz Demokratycznej Republice Konga co najmniej jednego z objawów eboli (gorączka, nasilony, utrzymujący się ból głowy, bóle mięśni, wymioty, biegunka, ból brzucha, nie mające innych przyczyn krwawienia/wylewy krwi) należy pozostać w domu. Ponadto unikać kontaktu z innymi domownikami i zadzwonić pod numer 112 lub 999 w celu uzyskania od dyspozytora medycznego informacji o dalszym postępowaniu.

Do tej pory w Polsce wszystkie alarmy dotyczące eboli, jak chociażby ten z Łodzi, były fałszywe. Nie zmienia to faktu, że Polska przygotowuje się do ewentualnych przypadków zachorowań.

W szpitalach, także radomskich wdrażane są specjalne procedury. - Chodzi o procedury ostrożnościowe. Są one wprowadzone zwłaszcza w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym - mówi Luiza Staszewska, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

Co to oznacza? Pacjent, który trafia na odział, a ma objawy, które mogą występować w przypadku eboli poddawany jest szczegółowemu wywiadowi lekarskiemu.
- Na pewno istotne jest czy nie był przypadkiem w ostatnim czasie w Afryce - mówi Luiza Staszewska. - W przypadku gdyby rzeczywiście taki przypadek miał miejsce pacjent trafia na oddział gdzie leczy się najcięższe choroby zakaźne w warunkach izolacji. U nas takiego nie ma.

W Radomiu Oddział Zakaźny funkcjonuje tylko w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przy Tochtermana. - Mamy 28 łóżek. Zwykle trafiają do nas osoby ze schorzeniami układu pokarmowego, ofiary zatruć - mówi Grzegorz Stolarek, ordynator Oddziału Zakaźnego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Ale co w sytuacji gdy do szpitala, albo na pogotowie zadzwoni mieszkaniec, który zaobserwował u siebie objawy takie jak przy eboli? - Taka osoba - jak wynika z komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego - nie powinna wychodzić z domu. W transporcie specjalistycznym zostanie dowieziona bezpośrednio do szpitala w Warszawie - wyjaśnia Andrzej Gajda, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Dyrektor Gajda podkreśla, że obowiązują tu takie same zasady jak w przypadku chorób wysokozakaźnych.

Główny Inspektor Sanitarny na swojej stronie informuje, że pacjent z naszego terenu zostałby przewieziony do Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego przy ulicy Wolskiej w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie