Pracownia digitalizacji w Miejskiej Bibliotece Publicznej...

Pracownia digitalizacji w Miejskiej Bibliotece Publicznej już działa

Barbara Koś

Echo Dnia Radomskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Radomskie

Utworzenie własnej pracowni w której książki, gazety czy inne dokumenty są przetwarzane elektronicznie i udostępniane czytelnikom Radomskiej Biblioteki Cyfrowej to duży sukces biblioteki.
-Skaner to najwazniejsza cześć pracowni - pokazuje Marcin Katus, informatyk pracowni

-Skaner to najwazniejsza cześć pracowni - pokazuje Marcin Katus, informatyk pracowni ©Tadeusz Klocek

- Pracownia przyśpieszy proces digitalizowania zbiorów bibliotecznych, które będą szybciej dostępne dla czytelników w postaci cyfrowej - mówi Anna Skubisz - Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Dotychczas aby poddać wydawnictwa z radomskiej książnicy digitalizacji trzeba było je wozić poza Radom.

Dla organizacji pracowni trzeba było wygospodarować pomieszczenia. Przeznaczono dla niej trzy sale na parterze i wyremontowano.

Modernizacja była skomplikowana. Należało nie tylko założyć sieć komputerową w pracowni ale także wymienić ją w całej bibliotece przy ulicy Piłsudskiego 12. Dotychczasowa sieć nie udźwignęłaby bowiem mocy nowoczesnego sprzętu komputerowego pracowni.

Wymieniano także instalację elektryczną i ustawiono nowe, specjalne ściany.

Za fundusze pozyskane z ministerstwa kultury, z budżetu gminy, a także za własne pieniądze biblioteka zakupiła potrzebny sprzęt.

Te najwyższej klasy urządzenia umożliwią samodzielne skanowanie dokumentów, ich obróbkę techniczną, opracowanie, udostępnianie i archiwizację.

W tym roku opracowanych i udostępnionych w domenie publicznej zostanie 4 tysiące publikacji. To starodruki, książki i czasopisma XIX-wieczne a także wydawnictwa Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.

W zasobach biblioteki cyfrowej pojawią się między innymi, dokumenty ze zbiorów poświęconych Waleremu Przyborowskiemu i Janowi Kochanowskiemu.

Nadal będą uzupełniane cieszące się ogromnym powodzeniem cyfrowe zbiory przedwojennych I wojennych gazet.

Projekt Radomska Biblioteka Cyfrowa jest przedsięwzięciem otwartym.

- Dlatego do współpracy zapraszamy biblioteki, szkoły, instytucje kultury oraz osoby prywatne, które posiadają dokumenty regionalne i zechcą je nam wypożyczyć w celu wykonania kopii cyfrowych i zamieszczenia na stronie internetowej - apeluje dyrekcja biblioteki. - Będziemy wdzięczni za każdy dokument, który wzbogaci zbiory Radomskiej Biblioteki Cyfrowej.

Oficjalne otwarcie nowej pracowni nastąpi 1 lutego.

Miejska Biblioteka Publiczna otrzymała fundusze na utworzenie Pracowni Digitalizacji w ramach Programu Wieloletniego Kultura + "Digitalizacja" finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 233.750 złotych. Przedsięwzięcie współfinansowały Gmina Miasta Radomia - 97 tysięcy złotych i Miejska Biblioteka Publiczna - prawie 134,5 tysięcy złotych.

Komentarze (1)

Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Sport

Polecamy

Wybieramy Miss Studniówki 2016 Ziemi Radomskiej. Sprawdź ranking i ZAGŁOSUJ

Wybieramy Miss Studniówki 2016 Ziemi Radomskiej. Sprawdź ranking i ZAGŁOSUJ

Wybieramy Mistera Studniówki 2016 Ziemi Radomskiej. Sprawdź ranking i ZAGŁOSUJ

Wybieramy Mistera Studniówki 2016 Ziemi Radomskiej. Sprawdź ranking i ZAGŁOSUJ

Lekarz Roku 2015 w regionie radomskim. Zobacz nominowanych i zagłosuj!

Lekarz Roku 2015 w regionie radomskim. Zobacz nominowanych i zagłosuj!

Galerie zdjęć