Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Radom jest także w...USA! Poznaj historię małego miasteczka w stanie Illinois

Barbara Koś
Mieszkańcy Radomia wspólnie ze Związkiem Klubów Polskich obchodzą z radością święta
Mieszkańcy Radomia wspólnie ze Związkiem Klubów Polskich obchodzą z radością święta American Corner
Działające od niedawna w naszym mieście Amerykańskie Centrum Kultury i Informacji American Corner nawiązało kontakty z Radomiem, który jest niewielką miejscowością w stanie Illinois w USA.

Na terenie tamtejszego Radomia żyje wielu Polaków, którzy emigrowali ponad sto lat temu. Do tej pory starają się kultywować polskie tradycje i zwyczaje.

- Mamy już znajomych w szkole świętego Michała w amerykańskim Radomiu - mówi Karolina Adamczyk, koordynator American Corner. - Uczniowie i nauczyciele z tamtejszej szkoły zawarli znajomość z gimnazjum numer 13 w naszym Radomiu. Wysyłają sobie, na przykład, wzajemnie kartki świąteczne i swoje fotografie.

American Corner Radom też otrzymał już dwie paczki z amerykańskiego Radomia.

- Dostaliśmy plakaty, amerykańskie czasopisma, słodycze dla dzieci, książki oraz dekoracje, które przydają się podczas zajęć poświęconych tematyce Polonii - wylicza Karolina Adamczyk.

W ramach rewanżu American Corner wysłał do Stanów materiały promujące nasze miasto.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi przyjaciółmi zza oceanu - podkreśla nasz rozmówczyni.

Jak przyznaje Karolina Adamczyk, ten amerykański Radom był dla nich zaskoczeniem.

- Nie wiedzieliśmy wcześniej, że taka miejscowość w ogóle istnieje w stanie Illinois - tłumaczy Karolina Adamczyk. - Cieszymy się i będziemy pogłębiać wzajemne stosunki z rodakami.

Amerykański Radom sponsoruje zajęcia na temat Polonii amerykańskiej w USA. Zainteresowanym szkołom są wysyłane - w ramach możliwości - paczki z dekoracjami, pomocami dydaktycznymi do nauki języka angielskiego, plakatami i materiałami dotyczącymi Polonii amerykańskiej.

Radomska placówka dysponuje już książką, w której opisano historię amerykańskiego Radomia. Takich materiałów American Corner chce pozyskać więcej.

Co wiemy o amerykańskim Radomiu?

Założycielem osady, tym który jej nadał nazwę polską "Radom" był Jan Bazyli Turczyn ( 1822 - 1901), weteran wojny krymskiej w której brał udział jako generał rosyjski.

Do Ameryki przybył podczas wojny domowej w roku 1863 i brał w niej czynny udział zostając generałem brygady. Na starość popadł w nędzę i żył z ofiar polskich kolonistów aż do czasu gdy mu Kongres wyznaczył niewielką pensję.

Współzałożycielem Radomia był także Mikołaj Michalski.

Kolonia polska w Radomiu na południowym cyplu stanu Illinois powstała około roku 1873. Na początku mieszkało w niej 450, potem już 600 rodzin.

W roku 1877 biskup Baltes z Alton oddał parafię Radomską pod opiekę ojców Franciszkanów i parafia ta kanonicznie potwierdzona w Rzymie istnieje do dziś. Klasztor franciszkański w Radomiu stanął w 1877 roku.

Dziś Radom to niewielkie miasteczko, którego populacja stopniowo się kurczy i starzeje. Młodzi wyjeżdżają za chlebem w inne części stanów. W Radomiu mieszkają ludzie pochodzący w większości z okolic polskiego Radomia. Ich losy należą już do historii.

Pani prezydent amerykańskiego Radomia nazywa się Denise Novak Ligeti

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie