Boli cie ząb a jest noc lub święto? W Radomiu pomocy nie...

Boli cie ząb a jest noc lub święto? W Radomiu pomocy nie znajdziesz

/wit/

Echo Dnia Radomskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Radomskie

Boli cie ząb a jest noc lub święto? W Radomiu pomocy nie znajdziesz
Boli cie ząb a jest noc lub święto? W Radomiu pomocy nie znajdziesz

- To nie do pomyślenia, że w takim mieście jak Radom, nie ma pogotowia dentystycznego, na które można byłoby się zgłosić nocą, z bólem zęba – mówi Marta Młynarczyk ©Tadeusz Klocek

Z bolącym nocą zębem musisz jechać do Kozienic, bo w Radomiu nie ma pogotowia stomatologicznego. Dlaczego? Żaden gabinet nie zgłosił się do konkursu ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jeśli nocą, albo w święta dopadnie cię ból zęba musisz szukać pomocy stomatologicznej na własną rękę. W Radomiu pogotowia dentystycznego nie ma i nic nie zapowiada by było.

- Żaden gabinet w naszym mieście nie zgłosił swojej oferty do konkursu ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia mimo naszych usilnych próśb. Po pomoc w nocy w razie nagłego bólu zęba radomianie muszą niestety udać się do Kozienic - tłumaczy Andrzej Cieślik, dyrektor radomskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.


Brak opieki dentystycznej to dla mieszkańców Radomia wielki problem.

- W godzinach wieczornych można jeszcze szukać gabinetu, prosić lekarza o pomoc i oczywiście za nią zapłacić, ale co robić nocą, nie każdy ma możliwość jechać do Kozienic, zresztą czym? Taksówką, wtedy zapłaciłabym tyle co za leczenie w dobrym gabinecie - mówi Marta Młynarczyk.
W sobotę i niedzielę jak sprawdziliśmy możemy szukać pomocy w gabinecie przy ulicy Kelles-Krauza 32 w Radomiu.

- Przyjmujemy pacjentów tylko w ciągu dnia, od godziny 8 do 22, ale to gabinet prywatny, za leczenie trzeba zapłacić - usłyszeliśmy w gabinecie.

Gdy ząb boli nocą radomianie szturmują apteki.

- Nie raz zdarzyło się, że podczas nocnego dyżuru ktoś dobijał się do okienka i prosił o silny lek przeciwbólowy - zaznacza jedna z aptekarek.

Farmaceutka wspomina mężczyznę, który kilka tygodni temu do apteki przyszedł z dzieckiem.

- To było na tygodniu, dziecko strasznie płakało, a on był tak zdesperowany, że chciał biec z maluchem na pogotowie przy Tochtermana. Powiedziałam, że tam nie ma dentysty. Machnął tylko ręką i wsiadł w samochód, wcześniej powiedział, że był na Kelles-Krauza, myślał, że tam działa nocne pogotowie stomatologiczne, ale się przeliczył - opowiada aptekarka.

Kozienice, to najbliższe miasto, w którym nocne usługi dentystyczne zostały zakontraktowane. Okazuje się, że właściciele prywatnych gabinetów w Radomiu nie chcą pracować w nocy.

- To nie takie proste. Sama lekarka, nawet z pomocą dentystyczną nie mogą siedzieć nocą w gabinecie, do którego może zajrzeć każdy: pijany, agresywny, z pretensjami, nerwami. Potrzebna jest ochrona i szereg różnych zabezpieczeń, a do tego dodatkowy personel. To wszystko kosztuje - powiedziała nam jedna z radomskich lekarek.

Ogłoszony przez NFZ konkurs na nocną pomoc stomatologiczną dotyczył lat 2012 i 2013. Następny zostanie ogłoszony dopiero na 2014 rok.

Radomianie są przekonani, że to celowa polityka.

- Gabinety dentystyczne na pewno wydłużą godziny pracy. Może się okazać, że będą czynne do późnych godzin wieczornych, bo lekarze zdają sobie sprawę, że z Radomia nikt z bólem nie będzie jechał do Kozienic. Wyda ostatnie pieniądze, choćby miał pożyczyć by tylko ktoś mu pomógł - mówi Marta Młynarczyk.

Komentarze

Wszystkie komentarze (9) forum.echodnia.eu

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Sport

Polecamy

Wybory Parlamentarne 2015. Kandydaci, wiadomości, opinie

Wybory Parlamentarne 2015. Kandydaci, wiadomości, opinie

Prawybory

Prawybory "Echa Dnia" - zobacz kandydatów i zagłosuj!

Liderzy Regionu 2015

Liderzy Regionu 2015 "Echa Dnia" - poznaj laureatów

Galerie zdjęć