Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła przemiana Kamienicy Starościńskiej (zdjęcia)

Izabela KOZAKIEWICZ [email protected]
Kamienica Starościńska jest kolejnym budynkiem na Mieście Kazimierzowskim odnowionym przez spółkę Rewitalizacja.
Kamienica Starościńska jest kolejnym budynkiem na Mieście Kazimierzowskim odnowionym przez spółkę Rewitalizacja. Tadeusz Klocek
Stała się miejscem, gdzie przeszłość łączy się z teraźniejszością.

[galeria_glowna]
Miejska spółka Rewitalizacja oddała dwie kondygnacje pod potrzeby Polskiej Akademii Nauk, która będzie miała stałą placówkę w Radomiu. Miasto od lat współpracuje z naukowcami przy badaniach grodziska Piotrówka.

Na parterze budynku swoją siedzibę będzie miał Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, a dwa wyższe piętra zajmą naukowcy.

- Liczba pracowników będzie zależała od projektów badawczych, jakie będziemy tu realizowali - mówi profesor Andrzej Buko, szef Instytutu Etnologii i Archeologii Polskiej Akademii Nauk. - Złożyliśmy w ministerstwie kultury wniosek o grant na badania wart ponad milion złotych. Jeśli dostaniemy pieniądze, na pewno będzie tu przez kilka lat pracowało na stałe kilkanaście osób.

Polska Akademia Nauk planuje współpracę z Uniwersytetem Warszawskim, a to oznacza, że w Radomiu mogłaby powstać nowa placówka dydaktyczna. - Być może zaczniemy od kursów przygotowawczych, może będą tu studia doktoranckie? - zastanawiał się profesor Buko.

HISTORYCZNA PIWNICA

Przy ulicy Grodzkiej 8 udało się stworzyć także niezwykłą salę ekspozycyjną. W piwnicy pozostawiono odkryte fragmenty średniowiecznych murów. W gablotach pokazane są przedmioty, które znaleziono podczas wieloletnich badań archeologicznych. - Ekspozycja to przedmioty znalezione od 2000 roku. Są tam kafle piecowe, ceramika, naczynia szklane - wylicza Grzegorz Barczyk, archeolog prowadzący badania Miasta Kazimierzowskiego.

Od sierpnia radomianie będą mogli zwiedzać ekspozycję. - Zatrudnimy osobę, która będzie opiekowała się salą. W godzinach pracy każdy będzie mógł przyjść i obejrzeć to, co udało nam się znaleźć podczas badań - zapewnia Mariusz Mróz, prezes spółki Rewitalizacja.

ZOBACZ NASZ ZAMEK

Całkowicie zmieniło się też otoczenie kamienicy starościńskiej. Teren jest otwarty, powstały dwa skwery. Od strony ulicy Małej można zobaczyć to, co zostało z XIV-wiecznych murów obronnych zamku. Od ulicy Grodzkiej stanęła makieta budowli, odlana w brązie.

Przy okazji remontu przygotowano też wydawnictwa naukowe dokumentujące prace badawcze i ustalenia naukowców dotyczące Miasta Kazimierzowskiego. Na cały projekt Rewitalizacja wydała około 3 milionów złotych. Spółka dostała na ten cel 2,1 miliona złotych unijnego dofinansowania.

To zaplecze dawnego zamku

Kamienica przy ulicy Grodzkiej 8, nazywana starościńską została wybudowana w XIX wieku, na fundamentach średniowiecznej zabudowy zamkowej. Najstarsze, odkryte w czasie badań archeologicznych elementy wskazują, że pochodzą one z połowy XIV wieku, czyli z czasów, kiedy w Radomiu budowano zamek. W jego zabudowie kamienica pełniła funkcję zaplecza gospodarczego. Na parterze mogła działać kuchnia, piętro było zaś jadalnią. W XIX wieku budowlę rozebrano. Stanął tam budynek, w którym przez lata działało pogotowie opiekuńcze. Później swoją siedzibę miała tam spółka Rewitalizacja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie