Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydłużą się kolejki do lekarzy specjalistów w Radomiu?

/wit/
Ponad 63,3 miliardy złotych zostanie przeznaczone na finansowanie świadczeń zdrowotnych w naszym kraju w przyszłym roku. Tak wynika z projektu planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ile pieniędzy i na co da NFZ?

Ile pieniędzy i na co da NFZ?

Najwięcej jak wynika z planu przedstawionego przez NFZ trafi na leczenie szpitalne - ponad 27 miliardów złotych, refundację leków - ponad 8 miliardów, podstawową opiekę zdrowotną - ponad 7 miliardów i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną - ponad 5 miliardów.
Wśród priorytetów NFZ na przyszły rok znalazło się miedzy innymi zwiększenie roli ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w zakresie procedur zabiegowych; zwiększenie populacji dzieci i młodzieży objętej badaniami bilansowymi w ramach podstawowej opieki zdrowotnej; zwiększenie poziomu realizacji chemioterapii udzielanej w trybie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej; zwiększenie dostępności do rehabilitacji kardiologicznej a także poprawa opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

- To za mało by leczyć chorych - szacują władze województw. Na Mazowszu znów wydłużą się kolejki oczekujących na wizyty specjalistyczne, zabiegi i operacje

Pieniądze na finansowanie świadczeń przeznaczy centrala Funduszu. Dla każdego z oddziałów wojewódzkich przewidziano finansowanie na takim samym poziomie jak w planie na 2013 rok (ustawa gwarantuje przydział kwoty nie mniejszej niż ta z roku poprzedniego).

Według planu najwięcej pieniędzy mają otrzymać oddziały: mazowiecki - ponad 8,7 miliarda złotych, śląski - ponad 7,5 miliarda, wielkopolski - ponad 5,5 miliarda, małopolski - ponad 5,3 miliarda.

Centrala NFZ kwoty, które przyznaje poszczególnym województwom, wylicza na podstawie algorytmów. Pod uwagę brane są między innymi: liczba ubezpieczonych i ich wiek. Regulatorem są także świadczenia wysokospecjalistyczne.

Władze Mazowsza twierdzą, że plan finansowy jest krzywdzący dla naszego województwa, a to odbije się na pacjentach.

- To oznacza pół miliarda niedoboru, jeśli chodzi o świadczenia szpitalne - zauważył marszałek Mazowsza.

Taki budżet (wzrastają między innymi koszty utrzymania placówek) sprawi, że wydłużą się kolejki do specjalistów, na planowe zabiegi i operacje. To zaś doprowadzi do nadwykonań, za które placówki nie otrzymują pieniędzy i popadną w kolejne długi.

Już teraz dług mazowieckich lecznic wynosi ponad 500 milionów złotych. W pierwszej trójce tych najbardziej zadłużonych i to zaraz na drugim miejscu znajduje się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny - 57 milionów zadłużenia. Radomski Szpital Specjalistyczny - 40 milionów długu, a Psychiatryczny - 33 miliony.

Najgorzej może być w szpitalach dziecięcych i psychiatrycznych, bo to im płaci się najmniej za wykonywane usługi.

-Nie ma możliwości odmówić przyjęcia chorego, który wymaga na przykład zamkniętego leczenia - mówi Włodzimierz Guzowski, pełniący obowiązki dyrektora Szpitala Psychiatrycznego w Radomiu. - Tylko w ubiegłym roku usługi wykonane ponad limit wyniosły u nas 2 miliony. Pierwsze półrocze tego roku zamknęliśmy zaś z kwotą 1 miliona.

To co się dzieje jak podkreśla jest druzgocące. Limity jakie dyktuje fundusz nie oznaczają dla pacjentów nic innego jak tylko kolejki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie