Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital na Józefowie w Radomiu zaciągnie kredyt, a później będzie spółką prawa handlowego

/wit/
Lecznica na Józefowie pod koniec roku będzie spółką prawa handlowego.
Lecznica na Józefowie pod koniec roku będzie spółką prawa handlowego. Łukasz Wócjik
Aby dostawcy nadal dostarczali lekarstwa i sprzęt potrzebny do leczenia pacjentów, lecznica musi zaciągnąć 20 - milionowy kredyt. To jedyna forma ratunku dla zadłużonej placówki, bo Narodowy Fundusz Zdrowia nie kwapi się z zapłatą nadwykonań.

Szpital ubiega się o 20 milionów złotych kredytu. Pieniądze miałyby trafić do dostawców leków, medykamentów i sprzętu. Same zobowiązania wymagalne względem dostawców, czyli do spłaty "na już" wynoszą ponad 20 milionów złotych.

- Bez ich uregulowania firmy mogą wstrzymać dostawę tego, co niezbędne do leczenia - powiedziała w ostatniej z rozmów Bożenna Pacholczak, główna księgowa szpitala i rzecznik prasowy.

Banki już wykazują zainteresowanie udzieleniem takiego kredytu. Jak twierdzi rzeczniczka szpitala, jest on w tej sytuacji jedyną formą ratunku, a można byłoby go uniknąć tylko w sytuacji gdyby NFZ zapłacił za wszystkie usługi, które wykonano w radomskiej lecznicy.

Za same nadwykonania, czyli usługi wykonane ponad kontraktowy limit Fundusz zalega placówce 23 miliony złotych. Wiele osób pyta dlaczego w takiej sytuacji szpital godzi się na nadwykonania?

- Nie możemy odmówić udzielenia pomocy i dlatego pacjenci są przyjmowani i leczeni nawet wtedy kiedy kontrakt jest wyczerpany - słyszymy w szpitalu.

Na oferty od banków, które są zainteresowane udzieleniem kredytu lecznica czeka do 20 listopada. Placówka zamierza wprowadzić również dodatkową politykę oszczędnościową, między innymi przekazać kuchnię i pralnię firmie zewnętrznej.

Zmian w zatrudnieniu nie powinien odczuć personel medyczny. Stanowi on 1200 osób (ponad 700 pielęgniarek i ponad 200 lekarzy, reszta to laboranci i pracownicy techniczni). Liczba zatrudnionych musi być bowiem zgodna z wymogami Funduszu.

Poza lepszym zarządzaniem szpitalnymi zasobami, lecznica ma zająć się szybszym i skuteczniejszym ściąganiem swoich należności. Otrzymuje je za usługi wykonywane na przykład dla innych szpitali.

W ubiegłym roku lecznica na Józefowie zanotowała ponad 26 - milionową stratę. Zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami organ prowadzący placówkę - w tym przypadku samorząd województwa powinien pokryć stratę lub przekształcić ją w spółkę prawa handlowego.

W związku z fatalną sytuacją budżetu Mazowsza zdecydowano o przekształceniach w radomskim szpitalu. Najpierw wymagana dokumentacja trafiła do Urzędu Marszałkowskiego. Marszałek sporządził stosowny wniosek, który teraz otrzymał minister zdrowia. Cała procedura przekształcenia zakończy się pod koniec tego roku.

- Nie spowoduje to istotnych zmian dla pacjentów. Szpital nadal będzie leczył za darmo w ramach kontraktu z Funduszem - podkreśliła Bożenna Pacholczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie