Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radomiu świętowaliśmy 95 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Barbara Koś
Łukasz Wójcik
- Dziś dziękujemy tym, którzy wywalczyli naszą niepodległość - podkreślano podczas poniedziałkowych obchodów 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości rozpoczęto nietypowo: I Radomskim Biegiem Niepodległości na dystansie 1918 metrów. 1918 rok to rok odzyskania niepodległości.

Taka forma wydarzenia o charakterze rodzinno-rekreacyjnym, a przy tym niewątpliwie radosnego, przypadła do gustu bardzo wielu radomianom. Na start biegu w Rynku o godzinie 11 stawiły się całe rodziny biegaczy w biało - czerwonych strojach sportowych.

Spod pomnika Czynu Legionisty biegacze pomknęli ulicami Rwańską, Żeromskiego, zawrócili przy Parku Kościuszki i znów biegli Żeromskiego i Rwańską aż do mety pod pomnikiem Czynu Legionisty.

Biegnący machali biało - czerwonymi szalikami, chorągiewkami i flagami a dzieci - czerwonymi balonikami.

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali dyplom od Stowarzyszenia Biegiem Radom! organizatora imprezy.

O godzinie 12, 30 w katedrze rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny celebrowana przez biskupa radomskiego, Henryka Tomasika.

- Dzisiaj dziękujemy modlitwą tym wszystkim, którzy wywalczyli nam wolność - mówił w kazaniu biskup Henryk Tomasik.

Nawiązując do polskiej literatury - poezji Cypriana Norwida, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i prozy Henryka Sienkiewicza, piszącego "ku pokrzepieniu serc" a także i poetów współczesnych - wśród nich Leopolda Staffa, biskup przypomniał, jak bardzo twórcy podkreślali znaczenie wolności.

- Dążenie do wolności zawarte w wielkiej poezji łączyło się zawsze z wiarą - mówił biskup. - Nie tylko w poezji. Cała sztuka polska jest związana z wiarą. Wiara leżała zawsze u podstaw troski o ojczyznę. Wiara towarzyszyła początkowi drogi ku wolności. Była u podstaw walki, pełnej krwi. Ta droga była usłana grobami. Dlatego dziękujemy dziś tym, którzy nią szli.

Po mszy pod katedrą uformował się orszak pocztów sztandarowych i delegacji radomskich środowisk.

Na czele jechała konnica. Orszak przeszedł przez aleję biskupa Chrapka w parku i dalej ulicą Żeromskiego pod Pomnik Czynu Legionów w Rynku.

Tu powitał wszystkich prezydent Andrzej Kosztowniak, który przypomniał o znaczeniu święta 11 listopada także da naszego miasta.

Po południu na koncert zaprosiła Resursa Obywatelska. W koncercie "Raz, dwa, trzy do mazura…" - wystąpiły chór Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego w Radomiu oraz grupa "Frument Project".

O godzinie 17 w Łaźni przy ulicy Żeromskiego 56 rozpoczął się uroczysty wieczór z okazji Święta Niepodległości.

Otwarto wystawę "Roman Dmowski 1864-1939", na której zaprezentowano sylwetka i życie polityczne Romana Dmowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem okresu walki o niepodległość w latach 1914-18.

Obejrzeć było można wcześniej niepokazywane dokumenty i fotografie związane z politykiem, jego korespondencję z politykami zachodnimi, nieznane zdjęcia z Paryża z 1919 roku, portret z 1933 roku oraz wizerunek Dmowskiego z roku 1918 pochodzący ze Stanów Zjednoczonych.

Po otwarciu ekspozycji odbył się recital Katarzyny Bochyńskiej - Wojdył - sopran, która zaśpiewała pieśni patriotyczne z akompaniamentem Karola Sionka (fortepian).

Wieczór zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych pod wodzą Kamila Woźniaka, aktora radomskiego teatru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie