Ogromne kolejki do specjalistów w Radomiu. Gdzie sytuacja...

Ogromne kolejki do specjalistów w Radomiu. Gdzie sytuacja jest najgorsza?

/wit/

Echo Dnia Radomskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Radomskie

Ogromne kolejki do specjalistów w Radomiu. Gdzie sytuacja jest najgorsza?
Do kardiologa za rok, znacznie krócej jeśli na skierowaniu będzie napisane pilne. Do endokrynologa w maju przyszłego roku a kardiologa dziecięcego prywatnie, bo w obydwu przyszpitalnych poradniach terminy wizyt wskazano za kilkanaście miesięcy.
Ogromne kolejki do specjalistów w Radomiu. Gdzie sytuacja jest najgorsza?
Dostanie się do niektórych specjalistów w ramach NFZ w Radomiu graniczy z cudem. Sprawdzamy gdzie sytuacja jest najbardziej poważna.

- Jeśli wizyta ma miejsce pierwszy raz, a na skierowaniu lekarz napisze pilne, to jest szansa, że kardiolog przyjmie panią najszybciej jak można, nawet z dnia na dzień. Inaczej trzeba czekać nawet rok - usłyszeliśmy w poradni kardiologicznej przy Tochtermana.


Na Józefowie zapisy do tego specjalisty na ten tok dawno się zakończyły. Pacjenci pierwszorazowi rejestrowani są na marzec 2014 roku.

- Do neurologa zapisujemy na marzec zaś okulisty i endokrynologa na drugie półrocze przyszłego roku: maj i czerwiec. Od ręki, po wyciągnięciu karty można dostać się między innymi do: chirurga, ortopedy i laryngologa - mówi Grażyna Woźniak, kierownik Zespołu Poradni Specjalistycznych na Józefowie.
Na Tochtermana niemal z marszu można zapisać się na wizytę choćby do laryngologa czy okulisty dziecięcego.

- Rano od 7.30 może pani wyciągnąć kartę i pociecha będzie przyjęta. Tylko nie w piątek, bo wtedy lekarza nie ma - zaznaczyła pani w kartotece.

W większości poradni zapisy prowadzone są na przyszły rok. Do ortopedy na przykład na kwiecień.
Ogromny problem jest z kardiologiem dziecięcym. W obydwu radomskich poradniach przyjmuje tylko dwóch takich specjalistów.

- Na Józefowie pierwszy wolny termin wskazano na drugą połowę przyszłego roku. Na Tochtermana w ogóle nie prowadzone są zapisy. Usłyszałam w kartotece, że do końca tego roku nie ma ani jednego wolnego miejsca, a przyszły też stoi pod znakiem zapytania. Pani w kartotece chciała pomóc, nawet dała mi telefon bym co jakiś czas dzwoniła, bo może ktoś odwoła wizytę. Tylko, że ja nie mogę czekać - informuje mama małej Nicoli.

Kobieta postanowiła szukać pomocy gdzie indziej.

Okazało się, że w Poliklinice przy ulicy Orląt Lwowskich, a także w przychodni przy Olsztyńskiej tacy specjaliści wcale nie przyjmują. Nic nie wskórała też w dwóch innych w Radomiu.

- Pozostała wizyta prywatna. Na tę jak się okazało nie trzeba czekać, wystarczy zapłacić 150 złotych - zaznacz mama dziewczynki.

W ubiegłym roku na Józefowie poszukiwano na przykład neurologa dziecięcego. Jedyna z lekarek pracujących w poradni neurologicznej dla dzieci odeszła i zatrudniła się w stolicy. Poradnię trzeba było na pewien czas zamknąć, a rodzice małych pacjentów musieli szukać pomocy gdzie indziej.

-W większości przyszpitalnych poradni zabezpieczenie specjalistyczne jest, ale zdarza się, że tylko minimalne, pracuje po jednym lekarzu. Problem jeśli pójdzie on na przykład na chorobowe. Mamy po jednym kardiologu dziecięcym i hematologu, a zapotrzebowanie na wielu - mówi Bożenna Pacholczak, rzecznik prasowy szpitala na Józefowie.

Problem z neurologiem dziecięcym jest widoczny najbardziej w rejonie południowego Mazowsza i na Lubelszczyźnie.

W Szpitalu Psychiatrycznym w Radomiu najtrudniej dostać się na rehabilitację neurologiczną i do poradni dla osób z autyzmem dziecięcym. Do tej ostatniej dla dziecka, które udaje się na pierwsza wizytę wolny termin wskazano na koniec grudnia.

Problem z brakiem specjalistów widoczny jest w tej placówce i to od dawna.

- Taka sytuacja jest nie tylko w Radomiu, ale innych miastach, bo potrzeby w zakresie psychiatrii są ogromne. Chorych przybywa a brakuje specjalistów i są limity, które dyktuje Fundusz - mówi Włodzimierz Guzowski, dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Radomiu.

Czekać trzeba na rezonans i tomograf, wykonywane w Radomiu w ramach kontraktu z NFZ.

Na Tochtermana tak samo jak i na Józefowie zapisy na rezonans są prowadzone na lipiec 2014 roku. Tylko w pierwszej z placówek można wykonać badanie także prywatnie w przeciągu kilku dni od zapisu. Przykładowo rezonans głowy tak samo jak kręgosłupa szyjnego kosztuje 350 złotych, stawu biodrowego - 450 złotych.

Podanie środka kontrastowego 150 złotych. Na tomograf w ramach ubezpieczenia zdrowotnego na Józefowie można zapisać się najszybciej na kwiecień. Prywatnie zaś można go wykonać niemal natychmiast na przykład w pracowni tomografii komputerowej Endomed przy ulicy Kilińskiego w Radomiu.

- Badanie można u nas zrobić wyłącznie odpłatnie, trzeba też mieć skierowanie. Do 20 grudnia za darmo w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych wykonujemy jedynie tomografię płuc i klatki piersiowej. Badanie jest przeznaczone dla osób w wieku 55- 75 lat zameldowanych w Radomiu i na terenie powiatów: grójeckiego, lipskiego, przysuskiego, zwoleńskiego i opoczyńskiego - mówi Klaudia Romanowska, właścicielka Przychodni Endomed.

Komentarze

Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Sport

Oceniamy naszą władzę

Oceniamy rok pracy włodarzy miast i gmin w całym regionie. Oceń i Ty!

Oceniamy rok pracy włodarzy miast i gmin w całym regionie. Oceń i Ty!

Oceniamy rok pracy radnych miast i gmin w regionie. Zagłosuj!

Oceniamy rok pracy radnych miast i gmin w regionie. Zagłosuj!

Galerie zdjęć