Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Jerzy Likowski, znany radomski malarz

Barbara Koś
23 listopada w wieku 88 lat zmarł Jerzy Likowski, jeden z czołowych malarzy środowiska radomskiego.

Jerzy Kryzan-Likowski (Kryzan to nazwisko po matce, herbu Ślepowron) - urodził się w 1927 roku w Wysokiej w Wielkopolsce. Wcześnie stracił matkę i opiekował się nim ojciec i rodzina. Dzięki ich pomocy ukończył gimnazjum w Łodzi, a potem szkołę budowlaną w Toruniu. Tam jego pierwsze prace malarskie przejrzał dyrektor szkoły i skierował go do Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Tu wykładał profesor Adam Rychtarski, który niebawem otworzył własne Studio Malarstwa i Rysunku. Tu w roku 1949 roku Likowski ukończył łódzkie Studium Malarstwa i Rysunku w pracowni prof. Adama Rychtarskiego.

Po uzyskaniu dyplomu razem z żoną pochodzącą z Garbatki na krótko przeniósł się do Szczecina. Pracował jako plastyk, dużo malował, nawiązując kontakty z miejscowymi artystami. W 1950 roku wrócili do Garbatki. Tam powstało około 200 obrazów olejnych, liczne portrety i kilkadziesiąt rysunków zainspirowanych naturą. Wiele obrazów pokazywał na wystawach zdobywając nagrody.

W 1959 zamieszkał razem z rodziną w Radomiu.

Przez wiele lat pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Okregu ZPAP w Kielcach i przewodniczącego Zarządu Oddziału ZPAP w Radomiu oraz pełnomocnika na miasto Radom Zarządu Okręgowego Związku Polskich Plastyków w Warszawie.

Oprócz licznych obrazów olejnych, akwarel w Radomiu stworzył wiele abstrakcji i monumentalnych mozaik ceramicznych we wnętrzach i na elewacjach zdobiących budynki m.in. Zakładów Metalowych, Fabryki Telefonów, Technikum Mechanicznego. Jego prace znajdują się w Muzeum Okręgowym w Radomiu, w Wydziale Kultury i Sztuki Państwowego Muzeum w Majdanku oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Holandii, Francji, Anglii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Watykanie. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach środowiskowych. Za swoją pracę artystyczną i działalność społeczną został wyróżniony wieloma odznaczeniami i nagrodami na wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych

Do ulubionych malarzy zaliczał Rembrandta, Cezanne`a, van Gogha, Picassa. Do ulubionych kierunków artystycznych - impresjonizm i kubizm.

18 listopada 2005 roku w Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu odbyła się retrospektywna wystawa „Jerzy Kryzan - Likowski. Malarstwo, rysunek, projekty malarstwa ściennego. 55 lat pracy twórczej".

Brał udział we wszystkich wystawach ZPAP organizowanych przez ZO ZPAP. Także w w ostatniej, otwartej 30 października, 25. Jubileuszowej Wystawie Okręgu Radomskiego Związku Polskich Artystów Plastyków w Łaźni przy ulicy Traugutta.

Msza w intencji zmarłego Jerzego Kryzana Likowskiego odbędzie się w środę, 25 listopada, o godz. 13. na Ustroniu, w kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego (ul. Kwiatkowskiego 104), po czym kondukt uda się cmentarz na Firleju (brama od ul. Witosa).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie