Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Francuski w Liceum imienia Czachowskiego oraz Gimnazjum numer 13 w Radomiu

Barbara Koś
Barbara Koś
François Richerme, attaché ds. współpracy językowej w Ambasadzie Francji w Polsce, był w ubiegłym tygodniu gościem III Liceum Ogólnokształcącym im. płk. Dionizego Czachowskiego. Tego dnia też odbył się w Liceum Dzień Francuski. Gość odwiedził potem Publiczne Gimnazjum numer 13 oraz "Elektrownię."

Szkoła już po raz kolejny miała przyjemność gościć François Richerme, który pracuje jako attaché ds współpracy językowej w Ambasadzie Francji w Polsce i jest krajowym koordynatorem egzaminów DELF. To dzięki niemu III LO im. płk. Dionizego Czachowskiego szczyci się mianem Ośrodka Egzaminacyjnego DELF dla Radomia i okolic.

W części oficjalnej, gościa przywitała dyrektor "Czachowskiego", Danuta Sawicka. François Richerme podziękował za zaproszenie. Potem towarzyszył przy rozdaniu nagród za konkursy z dziedziny kultury i cywilizacji Francji, a następnie, po części oficjalnej, odbył z młodzieżą bardzo ciekawą rozmowę.

Dyplomata opowiedział o życiu obcokrajowca w Warszawie, swoich spostrzeżeniach, zaletach i wadach życia w naszym kraju. Pochwalił polską gościnność oraz zaprzeczył stwierdzeniu, że Polacy są smutnym narodem. Wyznał, że najbardziej brakuje mu wysokich temperatur i światła słonecznego, ponieważ pochodzi z miasta Toulon, położonego w Prowansji. Wspominał o tęsknocie za ojczyzną i chęci dzielenia bólu z rodakami w świetle ostatnich tragicznych wydarzeń. Wyraził słowa uznania dla organizatorów i uczestników, że święto odbyło się tuż po serii zamachów w Paryżu, co jest dużym dowodem wsparcia i solidarności z Francuzami. Jego zdaniem, powinniśmy zachować nasz europejski styl życia, nie poddając się strachowi.

- Dzięki jego doskonałej umiejętności dostosowania poziomu języka do odbiorcy, uczniowie, mimo krótkiego czasu nauki, byli w stanie zrozumieć wypowiedź dyplomaty - mówi Małgorzata Mazur, romanistka III LO. - Rozmawiając z rodowitym Francuzem, przełamywali własne bariery, nabrali większej wprawy w mówieniu, zadawali nurtujące ich pytania, a przede wszystkim poznali wyjątkowego, niezwykle pogodnego i otwartego na świat człowieka.

Mimo że jedynie część uczniów uczy się języka francuskiego, w obchody uroczystości zaangażowała się cała społeczność szkolna. Zorganizowano degustację smakołyków kuchni francuskiej, przygotowano m.in. wykwintne tarty z jabłkami, popularne croissanty oraz sery camembert , brie, kozie i różne odmiany wolno dojrzewających. Pochodziły z różnych regionów Francji: Normandii, Bretanii, Kraju Basków.

W czasie przerw pomiędzy zajęciami, uczniowie mogli posłuchać francuskojęzycznej muzyki, m.in. utworów z debiutanckiej płyty Louane, wschodzącej gwiazdy francuskiej piosenki. Na szkolnych korytarzach powieszono plakaty tematyczne, wykonane przez uczniów, prezentujące elementy geografii, historii oraz kultury i cywilizacji Francji. Na wystawie umieszczono również serię zdjęć przedstawiających najpiękniejsze zakątki Paryża autorstwa Małgorzaty Mazur. Poszczególne uczennice z ochotą przebrały się w stroje charakterystyczne dla mody francuskiej. Dzięki oprawie artystycznej zapanowała iście paryska atmosfera. Na koniec uczniowie otrzymali od gościa materiały promocyjne i edukacyjne. Sami również przekazali mu pamiątki z naszego miasta, ufundowane przez Urząd Miejski w Radomiu.

Celem obchodów dnia francuskiego była nie tylko dobra zabawa, lecz także popularyzacja kultury Heksagonu oraz wzbogacenie wiedzy na jej temat. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród odbiorców, z pewnością na tym nie skończy się fascynująca przygoda z językiem francuskim uczniów liceum im. Czachowskiego.

Po uroczystości, attaché François Richerme rozmawiał z dyrekcją III LO, Danutą Sawicką i z wicedyrektorem,Wojciechem Chrzanowskim oraz z Małgorzatą Mazur na temat współpracy liceum z Ambasadą Francji wokół dwóch projektów realizowanych przez szkołę. Chodzi o projekt międzynarodowego egzaminu znajomości języka francuskiego DELF oraz projekt edukacji filmowej.

Po wizycie w III LO, François Richerme udał się na spotkanie z uczniami Publicznego Gimnazjum nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Polskich Noblistów, którzy uczą się języka francuskiego. Szkoła, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i rodziców, otworzyła w tym roku klasę z językiem francuskim.

Młodzież równie chętnie zadawała pytania i opowiadała o sobie. W przygotowania do spotkania włączyli się także rodzice, organizując poczęstunek w stylu francuskim. Po spotkaniu, gość odbył z dyrekcją szkoły rozmowę na temat współpracy gimnazjum w ramach programu egzaminów DELF i programu filmowego, który wzbogaci ofertę edukacyjną szkoły i umożliwi uczniom szerszy kontakt z kulturą francuską.

Na koniec długiego i pracowitego dnia w naszym mieście, gość prowadził rozmowy w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia z dyrektorem ośrodka, Włodzimierzem Pujanką i Leszkiem Sikorą, specjalistą ds. kina. Na spotkaniu, François Richerme zaproponował Elektrowni współpracę z Ambasadą Francji w ramach projektu filmowego dla szkół. Propozycja została przyjęta z entuzjazmem. Dyrekcja oprowadziła gościa po obiekcie i opowiedziała jego historię. Dyplomata był pod wrażeniem tego miejsca i zapewnił, że podzieli się swoim odkryciem z pracownikami działu kultury w Ambasadzie Francji. Możemy w związku z tym spodziewać się poszerzenia współpracy Elektrowni z Ambasadą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie