Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siedmiu przewoźników z całego kraju chce obsługiwać linie miejskie fabrycznie nowymi autobusami

Marcin Walasik
Marcin Walasik
Nowy przewoźnik będzie obsługiwał między innymi linię 13. Zwycięska firma do realizacji 10-letniego zamówienia zakupi 23 fabrycznie nowe autobusy z klimatyzacją i monitoringiem.
Nowy przewoźnik będzie obsługiwał między innymi linię 13. Zwycięska firma do realizacji 10-letniego zamówienia zakupi 23 fabrycznie nowe autobusy z klimatyzacją i monitoringiem. Szymon Wykrota
Aż siedem ofert zostało złożonych rzez firmy z różnych miast w przetargu na obsługę linii miejskich 3, 8 i 13 przez najbliższe 10 lat. Wozy będą mogły być wysyłane do kursowania również na innych liniach miejskich. Po wyłonieniu najkorzystniejszej oferty, pasażerowie będą jeździli 23 fabrycznie nowymi autobusami.

W postępowaniu wpłynęły oferty od następujących firm: Europa Express City z Warszawy: 97.297.200 złotych; Arriva Bus Transport Polska z Torunia: 87.609.600 złotych; spółka Michalczewski z Radomia: 89.575.200 złotych; Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji z Radomia: 82.414.800 złotych; Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej z Zielonej Góry: 92.523.600 złotych; konsorcjum firm: Dolnośląskie Linie Autobusowe z Wrocławia (lider),Meteor z Jaworzna oraz Irex-4 ze Świętochłowic: 79.606.800 złotych; Mobilis z Mościsk: 96.876.000 złotych.

- Na realizację powyższego zamówienia przeznaczyliśmy 88 milionów 560 tysięcy złotych brutto. Wszystkie oferty muszą teraz zostać bardzo dokładnie sprawdzone pod względem formalnym, prawnym oraz rachunkowym - mówi Piotr Wójcik, pełniący obowiązki wicedyrektora do spraw komunikacji Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

13 milionów kilometrów

Przez 10-letni okres obowiązywania umowy autobusy zwycięskiej firmy pokonają łącznie około 13 milionów kilometrów. Zgodnie z założeniami, pojazdów ma być 23, z czego maksymalnie 22 w ruchu i jeden rezerwowy. Wszystkie powinny być wyprodukowane nie wcześniej niż w 2016 roku. Muszą mieć ponad 11,5 metra długości, troje drzwi, niską podłogę, minimum 95 miejsc dla pasażerów (w tym przynajmniej 25 siedzących oraz dodatkowo po jednym miejscu na wózki: dziecięcy i inwalidzki). Nowe autobusy muszą spełniać normę emisji spalin EURO-6 oraz być wyposażone między innymi w klimatyzację całego wnętrza i kamery monitoringu.

To już drugi przetarg

Jest to już drugi przetarg na obsługę linii miejskich. Pierwszego nie udało się rozstrzygnąć. Firma Michalczewski żądała wtedy za realizację usługi 92 milionów 664 tysięcy złotych, zaś Mobilis - 97 milionów 297 tysięcy 200 złotych. Przy ocenie obu ofert brano pod uwagę nie tylko ich wartość, ale i rok produkcji autobusów. Tymczasem na realizację zamówienia organizatorzy komunikacji miejskiej mieli przeznaczonych 81 milionów złotych. Nie udało się im pozyskać brakującej różnicy pieniędzy z budżetu miasta, więc postępowanie zostało unieważnione.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie