Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Trojanki" są wieczne! Teatr Resursa sięga po coraz poważniejszy repertuar

Barbara Koś
Cały zespół na scenie po premierze.
Cały zespół na scenie po premierze. Barbara Koś
Na premierę spektaklu „Trojanki” Eurypidesa (w adaptacji J.P. Sartre’a), w reżyserii Roberta Stępniewskiego zaprosił w sobotę Teatr Resursa. To było mocne przedstawienie.

Mocne i dobrze zagrane, choć treść sztuki i przeżycia jej postaci mogą kierować aktorów w stronę przerysowań i histerii. Bo kończy się już wojna trojańska i po utracie synów i mężów na placu boju pozostają jedynie wdowy - zbolałe matki i żony. Część nieszczęść już za nimi, ale trojańskie kobiety dostały się przecież w ręce zwycięskich Greków. Mężowie i synowie wszczęli zamęt i zginęli, a je zostawili na pastwę losu i nieprzyjaciela. I to jest wciąż tematem dialogów tak pełnych bólu, że wykonawcy muszą sięgać wysokich rejestrów.

Kobiety pójdą w niewolę, co jest straszne, a będzie jeszcze straszniej, gdy ginie dziecko. Potem spali się Troja. I nie będzie już nic. Ani mężów, ani miasta, ani domu, ani nadziei.

Klasyczna tragedia grecka napisana przez Eurypidesa w V w.p.n.e. pokazuje dziś, że tragiczna historia kobiet wojennych nie ma i nigdy nie będzie mieć końca.

Bardzo prawdziwie pokazują ten dramat Danuta Piątkowska- Poręba,- Hekabe, Dorota Lewandowska i Hanna Zembrzycka, Julita Walasik- Andromacha, Edyta Podkowa - Kasandra, Jolanta Nędzi - Helena, Irmina Kołodziejczyk- Atena, Wojciech Rudkowski - Menalaus, Dariusz Wróbel – Posejdon, Marcin Fortuna – Talthybios oraz Wiktoria Kozera i Nina Kwiatkowska - Chór. Wszystkich profesjonalnie prowadzeni ręką reżysera Roberta Stępniewskiego.

Scenografia i montaż filmowy to dzieło Karola Łukasiewicza, a opracowania muzycznego dokonał Andrzej Przybylski.

„Trojanki” po raz pierwszy pokazano w maju 2015 roku, podczas Festiwalu Filozofii, i sztuka była wówczas grana na pasażu profesora Leszka Kołakowskiego, w znajdującym się tam amfiteatrze. Przygotowanie spektaklu teatralnego w takim miejscu było dużym wyzwaniem, a jednocześnie miało swój wydźwięk symboliczny, był to niejako powrót do źródeł greckiej tradycji i kultury.

Prezentacja spektaklu na scenie ośrodka wymagała nowego podejścia do tekstu od reżysera i aktorów. Jest więc to naprawdę druga premiera sceniczna „Trojanek”. Gratulujemy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie