Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świńska grypa szaleje w Rosji i na Ukrainie, dotarła też do Polski. Można już mówić o epidemii

Luiza Buras-Sokół, Agnieszka Witczak-Armacińska
Wysoka gorączka, bóle mięśniowe oraz kostno-stawowe, dreszcze, ból głowy i gardła, brak apetytu, suchy kaszel - objawy świńskiej grypy, nazywanej też meksykańską, przypominają te, które towarzyszą zwykłemu zakażeniu wirusem grypy. I podobnie, jak one, mogą powodować tragiczne w skutkach powikłania.

Jak niebezpieczna to choroba, widać w ostatnim czasie za naszą wschodnią granicą. Tylko w Rosji świńska grypa zabiła już ponad 100 osób. Teraz dotarła także do Polski. Zaczęło się od Olsztyna, gdzie do szpitala z podejrzeniem zakażenia wirusem AH1N1 wywołującym tak zwaną świńską grypę, trafiła młoda kobieta. Kilkanaście przypadków zarażeń potwierdzono w Krakowie, gdzie odnotowano też jeden przypadek śmiertelny. 51-letni mężczyzna cierpiał jednak na schorzenie onkologiczne, nie wiadomo zatem, co faktycznie było przyczyną jego śmierci. Najnowsze doniesienia mówią o zachorowaniach w Poznaniu.

Śmiertelna w połączeniu z innymi chorobami

- Każde przeziębienie, a tym bardziej zakażenie wirusem grypy, może mieć następstwa ogólnoustrojowe. Na ich ciężki przebieg szczególnie narażone są osoby obciążone immunologicznie, przewlekle chore, seniorzy cierpiący z powodu innych schorzeń, dzieci. U tych grup zakażenie może przebiegać gwałtowniej, organizm trudniej zwalcza wirusa, w następstwie czego może dojść do zgonu, którego pośrednią przyczyną może być właśnie wirus grypy - mówi Stanisława Szcześniak-Mazur, lekarz, konsultant szczepień w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.

Znany wróg, więc jest szczepionka

AH1N1 to odmiana wirusa grypy, który siał już spustoszenie w 2009 roku, jest to więc mutacja dobrze znana lekarzom i epidemiologom. - To typ i podtyp wirusa, który został już poznany, dlatego w szczepionkach zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia na ten sezon epidemiczny został on uwzględniony - mówi Małgorzata Gregorczyk, rzecznik prasowy radomskiego sanepidu. Dodaje, że to właśnie coroczne szczepienie jest najlepszym i jedynym prawdziwie skutecznym sposobem profilaktyki przeciwgrypowej. - Niestety w naszej populacji odsetek osób korzystających z tego rozwiązania jest niewielki. Z roku na rok, mimo szerokiej akcji zachęcającej społeczeństwo do profilaktyki w formie szczepionek po dawki sięga coraz mniej osób. W 2015 roku w Radomiu i powiecie zaszczepiły się 8353 osoby, w 2013 roku - 9672, a w 2014 - 8906 - mówi Małgorzata Gregorczyk.

Najczęściej po dawki sięgają osoby powyżej 65. roku życia, a także w wieku 15-64 lata. Dawki można podawać już niemowlętom od szóstego miesiąca życia. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zaszczepienie się jeszcze przed sezonem grypowym, ale tak naprawdę i teraz wcale nie jest za późno, by to zrobić. O podaniu szczepionki zawsze decyduje lekarz.

U nas nie odnotowano

Warto taki krok rozważyć, zwłaszcza że przed nami okres, kiedy zwykle grypa zbiera największe żniwo. W styczniu 2015 roku do radomskiego sanepidu wpłynęły meldunki o 5753 zachorowaniach na grypę sezonową i zespoły grypopodobne. To o 800 przypadków mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. - Do tego momentu nie mamy zdiagnozowanego żadnego przypadku zakażenia wirusem świńskiej grypy, co nie znaczy, że nie powinniśmy zachować ostrożności - informuje Małgorzata Gregorczyk.

Wzmożona higiena

Warto zwrócić szczególną uwagę na zachowanie higieny. - Unikać dużych skupisk ludzkich, a po powrocie z centrum handlowego, komunikacji miejskiej, szkoły, pracy - każdorazowo, bardzo dokładnie umyć dłonie w ciepłej wodzie z mydłem. Brudnymi dłońmi nie pocierajmy oczu - radzi rzeczniczka radomskiego sanepidu. Dodaje, że nie należy także lekceważyć pierwszych objawów choroby i jak najprędzej skonsultować się z lekarzem. Osoby chore powinny odizolować się na czas trwania infekcji.

Co sezon inne wirusy

Zalecenia higieniczne i dotyczące szczepień aktualne są nie tylko w tym sezonie grypowym, kiedy krąży wirus AH1N1. Obowiązują stale. - W poszczególnych sezonach krążą bowiem różne wirusy. Dziś aktywny jest wirus świńskiej grypy, a w przyszłym sezonie może zaatakować całkiem inny - podsumowuje Małgorzata Gregorczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie