Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramat plantatorów w regionie radomskim. Ceny owoców niskie jak nigdy dotąd. Związek wezwał do przerwania zbioru

Janusz Petz
W związku z drastycznym spadkiem cen skupu malin Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej wezwał producentów do przerwania i niepodejmowania zbioru tak zwanych owoców miękkich.

Związek Sadowników RP w wydanym oświadczeniu protestuje przeciwko sytuacji w jakiej znaleźli się producenci.

Dramat plantatorów

Związkowcy piszą o dramatycznym spadku cen malin, agrestu, porzeczek oraz niepewnej sytuacji w przypadku wiśni, gdzie ceny proponowane przez firmy skupujące są rażąco niskie w stosunku do kosztów pracy.

Protest obowiązuje od 18 czerwca do odwołania.

Jednocześnie związkowcy wzywają służby nadzoru do kontroli jakości sprowadzanych owoców spoza Unii Europejskiej oraz monitorowania ich jakości. Od rządu i parlamentarzystów domagają się wprowadzenia przepisów chroniących rodzimych producentów. Domagają się m.in. doprecyzowania przepisów dotyczących kontraktowania skupu produktów rolnych i spożywczych, wprowadzenia ceł i ceny wejścia na owoce sprowadzane na polski rynek spoza Unii Europejskiej a także pilnego podjęcia prac legislacyjnych nad wprowadzeniem mechanizmu rezygnacji z upraw w danych gatunkach. W tym przypadku chodzi o odszkodowania w przypadku, gdy rolnik zlikwiduje plantację owoców, których jest nadpodaż na rynku.

Import, brak rak do pracy

Kiepską sytuację producentów owoców przewidywano już przed kilkoma miesiącami. Wiadomo było, że w związku z łagodną wiosną urodzaj na większość owoców będzie bardzo dobry. To zawsze zwiastuje spadek cen, a co za tym idzie spadek zysków ze sprzedaży zbiorów. W związku z zaostrzeniem przepisów związanych z zatrudnianiem cudzoziemców producenci mają duże problemy ze znalezieniem ludzi do pracy i muszą im płacić coraz więcej.

- Problemem jest monopolistyczna pozycja zakładów, które dyktują ceny, ale także import - mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Problem z opłacalną sprzedażą owoców spowodowało zniesienie w ubiegłym roku ceł dla producentów z Ukrainy.

- Taką decyzję podjęła Komisja Europejska, ale niestety za aprobatą rządu Polskiego. O wysokość cła produkty ukraińskie są tańsze - mówi Mirosław Maliszewski. Zdaniem Leszka Przybytniaka ze Związku Sadowników RP cena osiągana przez producentów na skupie w wielu przypadkach pokrywa jedynie, a czasami nawet nie kosztów jakie ponosi rolnik w związku ze zbiorem owoców.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie