Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podział statystyczny Mazowsza. Jest zgoda Komisji Europejskiej

Janusz Petz;[email protected]
Komisja Europejska zgodziła się na statystyczny rozdział Mazowsza od stolicy.

Od 2018 roku Unia Europejska będzie traktować Mazowsze nie jako jeden szybko bogacący się region, ale dwie odrębne jednostki statystyczne. Decyzja ta pozwoli Mazowszu korzystać po 2020 roku z funduszy unijnych.

Bez rozwodu, z powodu bardzo szybko bogacącej się Warszawy, z funduszy unijnych najprawdopodobniej po roku 2020 nie mogłyby korzystać bardzo biedne peryferyjne regiony województwa, w tym region radomski.

O podział statystyczny zabiegała większość najważniejszych ugrupowań. Wniosek w tej sprawie został przygotowany jeszcze za rządów Platformy Obywatelskiej, ale został on złożony przez Prawo i Sprawiedliwość. W zawieszeniu pozostała natomiast kwestia administracyjnego podziału województwa, co przez pewien czas postulowało Prawo i Sprawiedliwość. Jeśli tak by się stało to dostalibyśmy nie tylko więcej pieniędzy z Unii, ale o ich wydawaniu nie decydowałaby już Warszawa.

Zgodnie z podjętym właśnie rozporządzeniem Komisji Europejskiej województwo mazowieckie stanowiące dotychczas jedną jednostkę statystyczną, zostało podzielone na dwie jednostki.

Pierwszą jednostką jest region warszawski stołeczny - obejmujący Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami: legionowskim, mińskim, nowodworskim, otwockim, wołomińskim, grodziskim, piaseczyńskim, pruszkowskim i warszawskim zachodnim.

Drugi region obejmuje pozostałą część województwa. W efekcie liczba jednostek tego poziomu wzrasta w Polsce z 16 do 17.

Mazowsze w 2015 roku wytworzyło jedną piątą polskiego PKB. W 2013 roku w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiło ono ponad 107 procent unijnej średniej. Po przekroczeniu tego wskaźnika Mazowsze nie mogłoby już sięgać po pieniądze z unijnych funduszy na rozwój infrastruktury.

Region radomski ponosi już koszty dawnej decyzji przyłączenia regionu do Mazowsza z bogatą Warszawą. W perspektywie unijnej na lata 2013 - 20 dla samorządów w naszej części województwa nie ma pieniędzy na budowę dróg i wielu innych obiektów, chyba, że te inwestycje to część innych projektów.

Samorządy Mazowsza mogą dostać też dofinansowanie unijne do 80 procent kwalifikowanych kosztów inwestycji. W inncyh częściach Polski dofinansowanie to może wynosić do 85 procent kosztów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie