Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policyjna Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na Mazowszu. Kiedy powstanie?

Piotr Kutkowski
Piotr Kutkowski
O Mapie Zagrożeń mówił Marek Świszcz, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji
O Mapie Zagrożeń mówił Marek Świszcz, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji Piotr Kutkowski
Kilka miesięcy temu mazowiecka policja zapowiadała stworzenie Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, na której kształt będą mieli wpływ również mieszkańcy. Do tej pory jej jednak nie ma i powstanie dopiero po przeprowadzeniu takiego pilotażu w trzech innych komendach.

Program Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która ma mieć swej odpowiedniki na poziomie lokalnym już ruszył. Według policji ma być to innowacyjne narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. Informacje wykorzystywane w mapie zagrożeń będą opierały się na trzech filarach: w pierwszym filarze gromadzone mają być informacje z policyjnych systemów informatycznych; drugi filar to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych; trzeci filar opiera się o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Na mapie znajdą się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich, uwzględnione zostaną także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.

"Warto podkreślić, że teraz także Ty, możesz mieć możliwość aktualizacji informacji na mapie. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w Twojej okolicy. Następnie Policja będzie te sygnały weryfikować. Jeśli informacje się potwierdzą, Policja wprowadzi je wprost na mapy. Dzięki temu rozwiązaniu na mapach znajdą się bardziej szczegółowe informacje, dotyczące również niższych szczebli podziału terytorialnego, w tym dzielnic, osiedli" - zapowiadali twórcy mapy.

Mazowiecka policja w lutym informowała o uruchomieniu w najbliższych tygodniach takiej mapy. Do tej pory jej jednak nie ma. Dlaczego?

-Zapadła decyzja, że najpierw w wersji pilotażowej taka mapa będzie funkcjonowała na terenie garnizonu stołecznego Warszawy, Podlasia i Pomorza. Później swoim zasięgiem obejmie również cały kraj - wyjaśniał Marek Świszcz, zastępca szefa mazowieckiej policji.

Tam gdzie trwa pilotaż policja zastrzega, że "mapa" nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. "Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji" - czytamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie